Yeni Gmail yayına girdi

Google, Gmail'in web versiyonunda büyük değişiklikler yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en popüler e-posta hizmeti Gmail, büyük bir değişim yaşıyor. Bu ayın başlarında sızdırılan bilgiler sayesinde haberdar olduğumuz e-postayı daha sonra tekrar hatırlatma, gizli mod gibi çeşitli özellikler resmi olarak sunuldu. Ayrıca Gmail’in web versiyonunun görsel tasarımında da büyük değişiklikler göreceğiz. Ancak yenilenen Gmail’in tüm kullanıcılara aynı anda sunulmayacağını belirtmekte fayda var.

The Verge ile görüşen Gmail Baş Ürün Müdürü Jacob Bank, Google’ın yeni tasarımının ‘kullanıcıları daha güvenli ve üretken hale getirmek’ amacıyla üretildiği söyledi.

Yeni sunulan özel mod sayesinde, e-postalar için geçerlilik tarihi belirleyebiliyor, alıcıların o e-postayı başka birine göndermesini engelleyebiliyorsunuz.

Gizli mod kapsamında, her bir mesaj için iki adımlı kimlik doğrulama özelliği de getirildi. Mesela birine özel bir e-posta göndereceksiniz diyelim. Alıcı öncelikle telefonuna gelen şifreyi girip daha sonra o e-postayı açabilecek.

Kimlik hırsızlığı uyarılarının boyutu büyütülerek daha dikkat çekici hale getirildi.

Gmail’e eklenen yeni özellikler arasında e-posta erteleme özelliği de bulunuyor. Aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere, imlecinizi belirli bir e-postanın üzerine getirdiğinizde ‘arşivle, sil, okundu olarak işaretle’ seçeneklerinin yanı sıra ‘ertele’ butonunu görüyorsunuz.

Bu özellik, web üzerinden kullanılan Gmail’in mobil uygulama kullanıyormuşsunuz hissi vermesini sağlıyor. Gmail’in mobil uygulamasında da benzer bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına dair bilgi verilmedi. Web versiyonuna getirilen yeni özelliklerden biri de, bir e-postanın içindeki eki o e-postayı açmak zorunda kalmadan gelen kutusundan direkt olarak açmayı sağlıyor.

Google, hakkında belirli bir süre zarfında işlem yapılması gerektiğini düşündüğü e-postaları kullanıcıya hatırlatacak. Hangi e-postaların önem arz ettiğine karar vermek için, o e-postayı kimin gönderdiği veya mesajın belirli bir içeriğe sahip olup olmadığı gibi çeşitli işaretlere bakılıyor. Mesela aşağıdaki görselde “Web sitesine fotoğrafları yükle” başlıklı bir mail ve kenarında “3 gün önce alındı. Cevaplamak ister misin?” şeklinde bir uyarı görüyoruz.

En pratik kullanıcı arayüzü değişikliği ise sayfanın sağ tarafına yerleştirilen, açılıp kapanabilir yan panel olsa gerek. Bu panel sayesinde toplantılarınızı organize edebilir, gününüzü planlayabilir veya başka bir uygulama açmak zorunda kalmadan oraya not alabilirsiniz.

Google’ın yaptığı değişiklikler büyük ölçüde Gmail’in web versiyonuna odaklansa da, mobil uygulamalar da yüksek öncelikli bildirim özelliği sayesinde büyük değişim yaşayacak. Mobildeki Inbox uygulamasında halihazırda kullanılan bu özellik için Google, yapay zeka sistemleri kullanarak, hangi e-posta hakkında kullanıcıya bildirim göndereceğine, hangi e-postanın “daha sonra bakılsa da olur” şeklinde tanımlanacağına karar veriyor.

Bir bütün olarak baktığımızda bütün bu değişiklikler, Google’ın Gmail için tek seferde yaptığı en büyük değişim hamlesi olarak adlandırılabilir.

Kaynak: The Verge

Google, Gmail'in web versiyonuna çok sayıda yeni ve pratik özellik ekledi. Eklenen özellikler sayesinde, bir e-posta için geçerlilik tarihi belirleyebiliyor, e-postanın alıcısı dışında başka birine iletilmesini engelleyebiliyor, alıcının e-postayı açabilmesi için iki faktörlü kimlik doğrulaması yapmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca, e-postayı kimin gönderdiği veya mesajın belirli bir içeriğe sahip olup olmadığı gibi çeşitli işaretlere bakan Google algoritması, önemli bir e-postanın gözden kaçması ihtimaline karşı bazı e-postaları size yeniden hatırlatacak. Sayfanın sağ tarafına yerleştirilen, açılıp kapanabilen, işlerinizi daha düzenli şekilde halletmenizi sağlamayı amaçlayan bir de yan panel eklendi. Ancak bu özelliklerin bütün Gmail kullanıcılarına aynı anda sunulmadığını da belirtelim.

4 Yorum

  • Şahsım adına güvenlik konusunda sorunluyum.
    Mesela güvenlik sistemleri çok gereksiz derecede korunaklı, giriş için başka bir ülkeye gittiğinizde sorun yaşıyorsunuz. sim kart eğer yanınızda değilse giriş mümkün değil. yani mesela ben o kadar korunmak istemiyorum ama onlar yine de koruyor, gereksiz bi koruma vardı zaten, şimdi hiç kullanılmaz.. gmail den vazgeçebilirim böyle giderse

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği