Gmail eskisinden daha da güvenli

Google yayınladığı blog yazısında, Gmail için geliştirilen üç yeni güvenlik uygulamasını ve uygulamalara ait bildirimleri tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google güvenlik blogunda yeni güvenlik önlemleri ile ilgili bir yazı yayınladı. Yazıda, Gmail kullanıcılarının e-posta servisini daha güvenli bir şekilde kullanabilmesini sağlayacak yeni uygulamalar tanıtıldı. ‘Daha fazla şifreleme, daha fazla bildirim ve daha fazla e-posta güvenliği’ başlığıyla yayınlanan yazı yeni araçlar, güvenli gezinti ve devlet destekli saldırılar konusunda geliştirilen yeni yöntemler hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında Güvenli İnternet Günü‘nde tanıtılan, TLS desteklemeyen e-posta servislerine gönderilen e-postalar konusunda kullanıcıyı uyaran ‘kırmızı kilit’ uygulaması ile güvenli servisler kullanılarak gönderilen e-postaların sayısı yüzde 25 arttı. Bu sistemin hala tam olarak yeterli olmadığını düşünen Google, Microsoft ve Yahoo gibi şirketlerle işbirliği yaparak e-posta servislerinin TLS güvenliğini belirlemeye yardımcı olacak yeni bir mekanizma geliştirdi. Bu sayede e-postalar sadece güvenlikli kanallar ile gönderilecek ve herhangi bir güvenlik sorunu oluştuğunda incelenmesi için rapor hazırlanacak.

red lock

Bir başka güncelleme de Google’ın 2007’den bu yana sunduğu ‘güvenli gezinti‘ hizmetinde yapıldı. Bilgisayara zararlı ve istenmeyen yazılımlar yüklediği bilinen internet sitelerine girilmek istendiğinde uyarı veren ‘güvenli gezinti’ hizmeti artık farklı tarayıcılarda ve e-posta uygulamalarında da çalışarak Gmail kullanıcılarını olası tehlikelere karşı uyaracak.

Son olarak, özellikle gazetecilerin ve aktivistlerin maruz kaldığı bir soruna değinen Google, 2012’den beri sunduğu devlet destekli saldırı bildirimlerini geliştirdi. Daha önceden e-posta ekranının üstünde tek satır olarak görünen uyarı artık tüm sayfayı kaplayacak şekilde ve daha detaylı olarak gösterilecek.

new warning

Uyarıda kullanıcılar “Devlet destekli saldırganlar şifreni çalmak istiyor olabilir. Bu durum kullanıcılarımızın yüzde 0.1’inden daha azında yaşanan nadir bir durum ve bir yanlış alarm söz konusu olabilir. Bu sonuca nasıl ulaştığımızı açıklayamıyoruz çünkü saldırganlar buna göre kendilerini geliştirebilirler. Eğer başarılı olurlarsa gizli bilgilerini inceleyip seni takip edebilirler.” şeklinde uyarılıyor ve kullanıcıya iki aşamalı doğrulama ve bir güvenlik kodu kullanması tavsiye ediliyor.

Google, kullanıcılarının güvenliğini çok önemsediğini belirterek bu alanda çalışmalarını sürdüreceğini ve daha güvenli bir e-posta ekosistemi yaratabilmek için yeni sistemler geliştireceğini belirtti.

Google e-posta kullanıcıları için geliştirilen üç yeni uygulamayı tanıtan bir yazı yayınladı. Yazıda Gmail kullanıcılarına gösterilecek yeni bildirimler ve bu bildirimlerin sebepleri açıklandı.Yorumunuz: