Gmail’e ek bir güvenlik katmanı daha geldi

Google, siyasi kampanya çalışanları, aktivistler ve gazeteciler gibi 'riskli kullanıcıları' korumak adına yeni güvenlik önlemleri aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl, Rus hükumeti için çalışan hacker’lar, Hillary Clinton’ın baş danışmanlarından John Podesta’yı hack’leyerek Gmail şifresini çalmıştı. Birkaç ay sonra Podesta’nın özel e-postaları WikiLeaks’e düştü. ‘Podesta Sızıntıları’nın ne kadarının seçimi olumsuz etkilediğini bilemiyoruz. Fakat medyanın ve seçmenlerin dikkatini çektiği kesin. Google, Podesta’ya yapılan türde saldırıları engellemek ya da en azından zorlaştırmak için yeni özellikler geliştirdi.

Gmail hesabı kullanan herhangi bir insan, Google’ın ‘Gelişmiş Koruma’ olarak adlandırdığı bir dizi özelliği aktifleştirerek Google hesabını hacker’lara karşı koruyabilir. Bu yeni özelikler, ‘yüksek riskli’ kullanıcılar düşünülerek tasarlandı. ‘Yüksek riskli’ kullanıcılar arasında, siyasi kampanya çalışanları, aktivistler, gazeteciler ya da ilişkilerinde istismara uğrayan insanlar var. Gmail’in geliştirdiği sistemle ilgili en avantajlı şey, ikinci faktör olarak SMS ya da uygulamayla gönderilen bir kod yerine bir anahtar ya da parça gerektirmesi. Bu yöntem çok daha güvenli zira hacker’ların bir anahtarı ya da parçayı uzaktan çalma imkanı neredeyse yok.

Birtakım olumsuz yönleri de var

Eklenen yeni özellikler sayesinde, Gmail artık dünyanın en güvenli e-posta hizmetini veriyor. Fakat artırılan güvenlikle birlikte birtakım olumsuzluklar da geliyor. Öncelikle, hesabınıza erişmek için iki adet güvenlik anahtarına ihtiyacınız olacak. Birincisi bilgisayarınız için kullanılırken, Bluetooth özellikli diğer bir anahtar ise tablet ya da cep telefonunuz için kullanılacak. Google’ın önerdiği anahtarların fiyatı toplam 43 Dolar. Google, “Sizin güvenlik anahtarınıza sahip olmayan birisi şifrenizi bilse bile otomatik olarak engellenecek.” diyor.

Eğer ‘Gelişmiş Koruma’ özelliğini aktifleştirirseniz hesabınıza sadece Google uygulamaları erişebilecek. Bu, muhtemelen Mayıs ayında yaşanan bir olayla ilgili. Bir saldırgan, Google Docs’a benzeyen bir uygulama kullanarak binlerce insanın Gmail hesabına erişmişti. Son olarak da, eğer yeni güvenlik özelliklerini açarsanız, şifrenizi değiştirmek daha zor olacak. Eğer hükumet hacker’larının ya da başka hacker’ların hedefinde olan biriyseniz, bütün bu olumsuz yönler sizin için bir şey ifade etmeyebilir.

Kaynak: Motherboard

Google, siyasi kampanya çalışanları, aktivistler ve gazeteciler gibi 'riskli kullanıcı'ları korumak adına birtakım yeni güvenlik özellikleri geliştirdi. Gmail hesabı kullanan herhangi bir insan, Google'ın 'Gelişmiş Koruma' olarak adlandırdığı bir dizi özelliği aktifleştirerek Google hesabını hacker'lara karşı koruyabilecek. Gmail'in geliştirdiği sistemle ilgili en avantajlı şey, ikinci faktör olarak SMS ya da uygulamayla gönderilen bir kod yerine, fiziksel bir anahtar ya da parça gerektirmesi. Bu yöntem çok daha güvenli zira hacker'ların bir anahtarı ya da parçayı uzaktan çalma imkanı neredeyse yok. Fakat arttırılan güvenlikle birlikte birtakım olumsuzluklar da geliyor. Öncelikle, hesabınıza erişmek için iki adet güvenlik anahtarına ihtiyacınız olacak. Birincisi bilgisayarınız için kullanılırken, Bluetooth özellikli diğer bir anahtar ise tablet ya da cep telefonunuz için kullanılacak. Google'ın önerdiği anahtarların fiyatı toplam 43 Dolar. Son olarak da eğer yeni güvenlik özelliklerini açarsanız, şifrenizi değiştirmek daha zor olacak. Eğer hükumet hacker'larının ya da başka hacker'ların hedefinde olan biriyseniz, bütün bu olumsuz yönler sizin için bir şey ifade etmeyebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği