E2Email tamamen açık kaynaklı oldu

Güvenlik ve mahremiyet toplulukları, Google'ın şifreli e-posta için geliştirdiği E2Email adlı Chrome uzantısını açık kaynaklı yapma kararı üzerine karıştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güvenlik ve mahremiyet ile ilgili topluluklar geçtiğimiz hafta sonu Google’ın  şifreli e-posta için geliştirdiği E2Email adlı Chrome uzantısını açık kaynaklı yapma kararı üzerine karıştı. Bu haber olumlu olarak karşılansa da şifreli e-posta uygulamasını kolaylaştırmak için tasarlanan proje, herhangi birinin liderliği olmadan olduğu yerde sayabilir.

Güvenli iletişime ilgi son yıllarda oldukça arttı. Telefon konuşmalarına, SMS’lere ve çevrimiçi mesajlaşmalara uçtan uca şifreleme getiren bir çok uygulama kullanıma sunuldu. Ancak e-postalar için hala şifreli iletişim sağlayan kolay bir yöntem ya da yaygın bir uygulama bulunmuyor. ProtonMail ve Lavabit gibi hizmetler uçtan uca şifreleme sunsa da daha yaygın e-posta hizmetlerinde bu servise yer verilmiyor.

Bu sebeple Google 2014’te e-posta için uçtan uca şifreleme servisi E2Email üzerine çalışmaya başladığını açıkladığında herkesin ilgisi buraya yönelmişti. Google’ın JavaScript kriptografik kütüphanesini de açık kaynak olarak yayınlaması, eklentinin geleceği için iyiye işaret olarak yorumlanmıştı.

Ayrı bir posta kutusu oluşturuyor

Chrome uzantısı olarak E2Email, OpenPGP’yi Gmail’e entegre ediyor ancak gelen kutusunu şifreli bir e-posta istemcisine dönüştürmüyor. Eklenti bunun yerine ayrı bir gelen kutusu göstererek sadece şifreli mesajların burada görülebilir olmasını sağlıyor. Buradan gönderilen mesajlar da otomatik olarak şifreleniyor. Eklenti, mesajın şifrelenmeden gönderilmesine izin vermiyor.

E2Email, şifreli e-posta sorununa ilgi çekici bir çözüm sunuyor ancak projenin şu anki hali, kitleleri heyecanlandıracak durumda değil. GitHub’daki proje aylardır güncellenmedi ve Chrome uzantısı hala genel kullanım için hazır değil. E2Email’in Google’ın kendi içinde kullanılıp kullanılmadığı bile bilinmiyor.

“Bir Google ürünü değil”

Google mühendisleri tarafından yazılan bir blog yazısında “E2Email bir Google ürünü değil. Şu anda tamamen topluluk tarafından yönetilen açık kaynaklı bir proje. Bu projeye bugüne dek endüstriden bir çok hevesli güvenlik mühendisi katkıda bulundu.” dedi.

Bu hareketsizlik projenin tamamen iptal edilmiş olabileceği düşüncesini de doğurdu. Projeyi açık kaynaklı hale getirmek belirli bir ilginin proje etrafında yoğunlaşmasına sebep olur ancak uzun vadede E2Email’in kullanıma hazır hale gelmesi için ciddi bir liderliğe ihtiyaç duyuluyor. Aksi taktirde proje tamamen rafa kaldırılabilir.

Kaynak: Infoworld

Güvenlik ve mahremiyet ile ilgili topluluklar geçtiğimiz hafta sonu Google'ın  şifreli e-posta için geliştirdiği E2Email adlı Chrome uzantısını açık kaynaklı yapma kararı üzerine karıştı. Bu haber olumlu olarak karşılansa da şifreli e-posta uygulamasını kolaylaştırmak için tasarlanan proje, herhangi birinin liderliği olmadan olduğu yerde sayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği