Whatsapp ve Google da şifreleyecek

Kullanıcıların mahremiyetinin korunması adına Whatsapp şifreli telefon görüşmesi, Google da şifreli e-posta hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Aralık ayında bir teröristin üzerinde bulunan iPhone’un şifresini açıp bilgi almaya çalışan FBI Apple’dan yardım istemiş, Apple bu talebi reddetmişti. Apple ve FBI arasında bir süredir mahremiyet ve güvenlik üzerine devam eden tartışmalar hakkında her kesimden çeşitli tepkiler gelmişti. Kimileri Apple’ı teröristlere yardımcı olmakla suçlarken kimileri de FBI’ın kimsenin özel hayatında saygı duymadığını söylemişti. Daha önceden Apple’a destek verdiğini ifade eden Facebook ve Google gibi teknoloji devleri şimdi de kendi sistemlerini değiştirerek bu tartışmada saflarını belli etmek istiyorlar.

Facebook’un mesajlaşma hizmeti Whatsapp, bu tarz davalarla Apple’dan çok daha sık uğraşmak zorunda kalıyor. Mahkemeler sürekli belli suçlular hakkında bilgi edinmek için Whatsapp’ın kapısını aşındırıyor. 2014 yılından beri kullanıcılarına uçtan uca şifreleme hizmeti veren Whatsapp, kendisine bilgi için gelen mahkemelere, kullanıcıların konuşma geçmişine erişimi olmadığı bilgisini veriyor. Brezilya’da benzer bir talebin reddedilmesi üzerine bir Facebook çalışanı, davaya konu olan uyuşturucu kaçakçılarına yardımcı olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Şifreleme kapsamı genişliyor

Durum bu kadar ciddiyken Whatsapp bir adım daha atıyor. Bir kaç hafta içinde Whatsapp’ın sesli konuşmalar ve grup konuşmaları için de uçtan uca şifreleme hizmeti vermesi bekleniyor. Böylece Whatsapp kullanıcıların konuşmaları ile ilgili tüm sorumluluğu üzerinden atmış olacak. Çünkü kullanıcıların sesli ya da yazılı konuşmaları, o konuşmaya dahil olmayan üçüncü bir kişi tarafından görüntülenemeyecek. Mesajlaşma uygulamalarında gizlilik git gide daha çok önem kazanıyor gibi. Bir kaç gün önce, mesajlaşma uygulaması Wire da tüm mesaj ve görüşme trafiğini şifreleyen sistemini tanıtmıştı.

ABD yasalarının bu konu ile ilgili bir yaptırımı bulunmuyor çünkü yasalar son güncellendiğinde kimse akıllı telefon kullanmıyordu. Ancak bu tarz durumlarda teknoloji şirketlerinin mahkemeye okunabilir bir veri vermesi konusunda bir yasanın hazırlanması gündemde.

Google’dan da hamle bekleniyor

Google’da ise durum biraz daha farklı. Google’ın End to End adında şifreli bir e-posta servisi bulunuyor. Kullanıcılar bu servisi kullanarak birbirlerine uçtan uca şifreli mailler gönderebiliyor. Ancak Gmail’in standart e-posta adreslerini kullanan milyonlarca kullanıcının gönderdiği içerik herhangi bir şekilde şifrelenmiyor. Çünkü Google bu maillerin içeriğinde geçen kelimelere göre kullanıcılara uygun reklamlar gösteriyor. Bu maillerin şifrelenmesi, Google’ın bu içeriğe erişiminin olmaması anlamına gelir bu da Google’ın çok değerli reklam verilerini kaybetmesine sebep olur.

Ancak Google’ın da konuyla ilgili çalışma yürüttüğü, bazı çalışanların bu yönde adım atılmasını talep ettiği de gelen bilgiler arasında. Böyle bir hamle, zaten Beyaz Saray’la arası çok da iyi olmayan Silikon Vadisi için işleri daha da zora sokabilir. Geçtiğimiz günlerde SXSW teknoloji fuarında konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Apple davası ile ilgili olarak “Eğer devlet bu bilgilere ulaşamıyorsa, herkes cebinde bir İsviçre bankası hesabıyla geziyor demek ki” şeklinde konuşmuştu.

Obama’nın bu iğneleyici üslubu, Donald Trump söz konusu olunca çok daha sert bir hal alıyor. Bu senenin sonunda yapılacak seçimlere Cumhuriyetçi partinin en güçlü adayı olarak girmeye hazırlanan Donald Trump’ın Silikon Vadisi’nde çok az dostu var. Hatta geçtiğimiz günlerde teknoloji şirketlerinin CEO’larının Trump’ın başkan olmasını engellemek için plan yapmak üzere toplandıkları iddia edilmişti.

Facebook ve Google, kullanıcıların mahremiyetini korumak adına yeni hamleler yapmaya hazırlanıyor. Bu hamleler, Apple ve FBI arasındaki davada Apple'a verilen bir destek olarak yorumlanıyor. Mahremiyete yapılan yatırımlar, şirketlerin devlet kurumlarıyla arasının açılmasına sebep olabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği