“iPhone’u kıramazsam ayakkabımı yerim”

John McAfee.
John McAfee, terör olaylarında kullanıldığı şüphelenen ve FBI ile Apple arasında tartışmalara neden olan iPhone'un şifresini kırmayı teklif etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir zamanların güçlü siber güvenlik şirketi sahibi John McAfee, ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) ve Apple arasındaki (son özetimizde de detaylarına değindiğimiz) tartışmanın merkezinde bulunan iPhone’un şifresini karşılıksız kırabileceğini ve böylece FBI’ın Apple’dan erişim izni almasına gerek kalmayacağını iddia etti.

Aralık ayındaki San Bernardino terör saldırısını takip eden günlerde FBI, saldırganın telefonunda depolanan verilere ulaşabilmek için Apple’dan yardım talep etmişti. Ancak her yeni iPhone işletim sisteminde kriptolamayı daha da güçlendiren Apple sürpirz bir kararla bu konuda FBI’a yardımcı olamayacağını belirtmişti. Bunun üzerine FBI, Apple’dan bahsi geçen telefonda kullanılmak üzere, bir çok güvenlik önlemini görmezden gelebilecek yeni bir işletim sistemi üretmesini talep etti. Apple bunu da reddetti.

Apple CEO’su Tim Cook: “Böyle bir şey yapmak, restoranlardan bankalara, dükkanlardan evlere kadar milyonlarca kilidi açabilecek bir anahtar üretmekle eşdeğer olur. Hiç bir aklı başında insan böyle bir şeyi kabul edemez” şeklinde bir açıklamada bulundu.

John McAfee ise Business Insider sitesinde yayınlanan makalesinde “San Bernardino olayındaki telefonun, ekibimle birlikte, ücretsiz olarak kırabilirim” diye iddialı bir açıklamada bulundu. Söz konusu yazıda “Üç haftalık çalışmamızda sosyal mühendislik kullanacağız. Eğer teklifimi kabul ederseniz, Apple’dan kendi ürününe erişim için bir ‘arka kapı açmasını’ istemek zorunda da kalmayacaksınız. Çünkü bu ABD için sonun başlangıcı olur” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

John McAfee

McAfee yazısına şöyle devam etti: “Ben gezegendeki en iyi ‘hacker’lardan oluşan bir ekiple çalışıyorum. Las Vegas’taki Defcon’a (dünyanın en büyük hacker konferansı) katılıyorlar ve hepsi kendi bölgelerindeki HackMiami gibi gruplarda birer efsane. Her biri sıradan insan zekasını hiçe sayan birer dahi. Yüzde 75’i sosyal mühendis. Geri kalanlarıysa en üst seviye kod yazarları. San Bernardino’daki telefonun şifresini kıramazsak canlı yayında ayakkabımı yerim. Bu gayet açık ve net bir gerçek.”

McAfee aklınıza hemen gelen “Peki neden dünyanın en iyi ‘hacker’ları FBI adına çalışmıyor?” sorusunun cevabını da yazısında veriyor: “Çünkü FBI 60 santim mor ‘mohawk’ saçları,  piercing’leri ve her yerinde dövmeleri olan; çalışırken esrar içmek isteyen ve yarım milyon dolardan azına çalışmayan insanlara iş vermeyi reddediyor. Ama bana güvenin. Çinliler ve Ruslar buna benzer insanları yıllardır bünyelerinde çalıştırıyor. O yüzden siber yarışta bu ülkelerden onlarca yıl gerideyiz”.

Apple ve FBI arasındaki güvenlik tartışmaları dair bilmeniz gereken her şeyi ZDnet’in derlemesinden takip edebilirsiniz.

BONUS BİLGİ: John McAfee kişisel hayatında ruhsatsız silah kullanma, kız arkadaşına şiddet uygulama, alkollü araç kullanma, uyuşturucu imalatı ve cinayet gibi birbirinden garip olaylarla gündeme gelmiş ‘ilginç’ bir karakter.

Apple, ABD'nin San Bernardino şehrinde yaşanan terör saldırısının ardından saldırganın ele geçirilen cep telefonunun şifresini kırma konusunda FBI'dan gelen talebi reddetmişti. Antivirüs şirketi McAfee'nin Kurucusu John McAfee kendi imkanlarıyla bu verilere 3 hafta içinde ulaşabileceğini iddia etti.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği