“iPhone’un şifresi zaten kırıldı”

Apple'ın, terör saldırısında ele geçirilen telefon için güvenliksiz işletim sistemi üretmek istememesinin sebebinin, iOS'ta mevcut olan güvenlik açıkları olduğu iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple ile FBI arasındaki şifreli iPhone davası uzun süredir gündemi meşgul ediyor. FBI Apple’dan, terör eylemlerinde kullanıldığını düşündüğü bir iPhone’un şifresini kırmasını istiyor. Apple ise bunu mümkün kılacak bir işlemin, tüm iPhone’ları korunmasız bırakacağını savunuyor.

Ancak Apple’ın isteksizliğinin sebebinin, kamuya açıklamak istemediği başka sebeplerden kaynaklandığı öne sürüldü. Mobil uygulama güvenliği şirketi SEWORKS’ün kurucusu Min Pyo Hong konuyla ilgili bilinmeyenleri TechCrunch’ta yayınlanan yazısında anlattı.

Güvenlik konusunda Apple’ın kendine güvenmediği noktalar olduğunu iddia eden yazıda, bazı hackerların iPhone’ları hacklemeyi çoktan başardığı ifade edildi. Buna göre FBI hackleme konusunda dünyanın çok gerisinde kaldı. Bağımsız hackerlar ya da hack grupları, FBI’ın yapamadığı için Apple’dan yardım istediği işlemi çoktan yapmış durumda. Geçtiğimiz günlerde, davaya konu olan telefonun şifresini 3 haftada kırabileceğini söyleyen John McAfee de Rus ve Çin gizli servislerinin bu konuda FBI’ın çok ilerisinde olduğunu söylemişti.

Hong yazısında Apple’ın güvenliksiz bir işletim sistemi ürettiği taktirde bunun bir şekilde sızmasından çekindiğini ifade etti. Böyle bir haber alan hackerların Apple ve FBI’a yaptıkları saldırıların çok daha fazla yoğunlaşacağını ifade eden Hong, güvenliksiz işletim sisteminin er ya da geç sızdırılacağını ve Apple’a karşı kullanılacağını söyledi.

Bir çok ABD vatandaşı, terörle mücadele açısından San Bernardino telefonunun şifresinin kırılması için FBI’a yardımcı olunması gerektiğini düşünüyor. Ancak dünya çapında milyonlarca iPhone’u korunmasız hale getirebilecek bir işletim sisteminin sızdırılması, en ciddi terör saldırılarından daha geniş çapta bir etkiye sebep olabilir.

“Bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür” sözünü hatırlatan Hong, FBI’ın zaten mevcut zayıflıklarını çözmeye çalışan Apple’dan çok daha zayıf bir halka üretmesini talep ettiğini belirtti.

Apple'ın FBI ile işbirliği yapmamasının asıl sebebinin, iOS'un mevcut açıkları olduğu iddia edildi. iPhone'ların daha önceden hacklendiğini iddia eden habere göre Apple FBI'a verilecek işletim sisteminin de sızdırılmasından korkuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği