FBI için iPhone’u kıran şirket hacklendi

FBI'ın bir teröristten ele geçirdiği iPhone'u açmasına yardımcı olan İsrailli Cellebrite şirketinin sunucularından 900 GB'lık veri çalındı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar, Apple ile FBI sıkı bir tartışmanın içindeydi. 2015’in Aralık ayında bir teröristten ele geçirilen iPhone’un şifresinin kırılması için Apple’dan yardım isteyen FBI, Tim Cook’tan “Böyle bir şey üretmek, yazılım için kanser üretmekten farksız olur” yanıtını almıştı. FBI bu uyarıyı dinlemedi ve İsrailli Cellebrite şirketiyle anlaşarak iPhone’un şifresini kırmayı başardı.

Apple, bu teknolojinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesinden korkuyordu ve sonunda korkulan oldu. Cellebrite’ın sunucularına gerçekleştirilen saldırıda 900 GB’lık veri ele geçirildi. Aralarında iPhone’un şifresini kırmak için kullanılan yazılımın da bulunduğu veriler internet üzerinden kullanıma sunuldu. Veriler arasında ayrıca Cellebrite’ın Türkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri hükumetleriyle iş birliği çalışması yaptığına dair belgeler de bulundu.

Jailbreak’e benziyor

Verileri ele geçiren hacker’lar, geçtiğimiz yıl iPhone 5C model telefonun şifresini kırmak için kullanılan yöntemin, iPhone’lara izinsiz uygulamalar yüklemek için uygulanan Jailbreak yöntemine çok benzediğini dile getirdi.

Uzmanlar yeni iPhone’ların şifresinin, internete sızdırılan yöntemle kırılamayacağını belirtirken, eski modellerin risk altında olduğuna dikkat çekti. Apple’ın korktuğu durum sonunda gerçek oldu. Artık kullanıcıların daha dikkatli olması, güncel yazılım kullanması ve kullandığı hizmetlere daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. iOS üzerindeki bazı uygulamaların da güvenlik açıkları bulunduğunu göz önünde bulundurduğumuzda durum daha da vahim hale geliyor.

Kaynak: Redmond Pie, Motherboard

iPhone'un şifresinin kırılması için Apple'dan yardım isteyen FBI, Tim Cook'tan "Böyle bir şey üretmek, yazılım için kanser üretmekten farksız olur" yanıtını almıştı. FBI bu uyarıyı dinlemedi ve İsrailli Cellebrite şirketiyle anlaşarak iPhone'un şifresini kırmayı başardı. Apple, bu teknolojinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesinden korkuyordu ve sonunda korkulan oldu. Cellebrite'ın sunucularına gerçekleştirilen saldırıda 900 GB'lık veri ele geçirildi. Aralarında iPhone'un şifresini kırmak için kullanılan yazılımın da bulunduğu veriler internet üzerinden kullanıma sunuldu. Veriler arasında ayrıca Cellebrite'ın Türkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri hükumetleriyle iş birliği çalışması yaptığına dair belgeler de bulundu.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği