Teknoloji devlerinin gizli toplantısı

Donald Trump'ın ABD başkanı olmasını istemeyen teknoloji devi şirketlerin yöneticileri basına kapalı bir toplantıda bir araya geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin köklü kuruluşlarından American Enterprise Institute (AEI) her yıl basına kapalı bir toplantı düzenleyerek ülkenin bilim insanlarını, büyük şirketlerin patronlarını ve politikacıları bir araya getiriyor. Bu toplantılarda ABD’nin siyasi ve ekonomik gidişatı tartışılıyor. Georgia eyaletinin kıyısında özel bir adada düzenlenen etkinlikte alınan kararlar kamuoyuna açıklanmıyor.

Gizli toplantının bu yılki konukları arasında ABD’nin teknoloji devleri vardı. Apple CEO’su Tim Cook, Google’ın kurucularından Larry Page, Facebook’un yatırımcılarından Sean Parker ve Tesla ile SpaceX’in kurucusu Elon Musk toplantıda yer aldı. Toplantının konusu ise Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’ın durdurulmasıydı.

Trump bir ‘dijital kıyamet’

Teknoloji şirketlerinin Donald Trump’ın başkan olmasını istememesi için bir sürü sebep var. En önemli sebepler Trump’ın yurt içinde üretimi savunması ve vergi konusunda bu şirketlere baskı uygulamak istemesi. Üretimin çoğunu Çin, Vietnam gibi Asya ülkelerinde yaptıran Apple için bu korkunç bir haber. Ayrıca bu teknoloji şirketlerinin çoğu ABD kökenli olmalarına rağmen, daha az vergi ödemek için küçük ülkelerde merkezler kurarak gelirlerini burada muhafaza ediyorlar. Haliyle her iki durum da bu şirketlerin işine gelmiyor.

Önceki dönemde Beyaz Saray’la yakın ilişkileri olan Silikon Vadisi şirketlerinin özellikle başkan Obama ile iyi anlaştıkları biliniyordu. Teknoloji firmalarına verdiği destekle tanınan Obama’nın görev süresi bu yıl bitiyor. Yeni başkanlık yarışında en büyük adaylardan biri olarak görülen Donald Trump ise başkanlık kampanyası sırasında özellikle Apple’a yönelik çok sert ifadeler kullandı. FBI ve Apple arasında geçen San Bernardino telefonu davasına yönelik olarak, FBI ile işbirliği yapmayı kabul edene kadar Apple ürünlerini boykot etmeye çağırmıştı. Trump daha önce de Apple ile ilgili olarak “O lanet bilgisayarlarını ve diğer şeylerini, başka ülkeler yerine ABD’de üretmelerini sağlayacağız” demişti.

Toplantıda ne gibi kararlar alındığı bilinmiyor. Ancak Trump’ın seçimlere Cumhuriyetçi partinin başkan adayı olarak katılması bekleniyor. Haziran ayına kadar hangi partinin hangi aday ile seçime katılacağı belirlenmiş olacak. Teknoloji şirketleri Trump’ın adaylığını önlemeye mi çalışacak yoksa Demokrat partinin adayını mı destekleyecek henüz bilinmiyor. Ancak kesin olan bir şey var, Trump başkan olursa Silikon Vadisi’nde bir şeyler değişecek.

ABD'li teknoloji devleri Donald Trump'ın başkanlığını engellemek için özel bir toplantıda bir araya geldi.  Teknoloji şirketlerinin CEO'ları, Trump'ın üretim maliyetini ve vergi oranlarını artıracak politikalarına karşı ne yapabileceklerini tartıştılar.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği