Donald Trump teknoloji liderleriyle görüştü

ABD'nin en büyük teknoloji şirketlerinin liderlerini ağırlayan Donald Trump, seçim döneminde tartışmalar yaşadığı liderlere zeytin dalı uzattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump, görevi devralmadan önce ülkenin teknoloji liderleri ile bir araya geldi. Teknoloji dünyasının en ünlü isimlerinin yer aldığı toplantı pek çok açıdan dikkat çekiciydi. Seçim kampanyası boyunca Silikon Vadisi ile sık sık atışan Trump’ın toplantıdaki tavrı merak konusuydu. Aynı şekilde, seçimde Hillary Clinton’ı desteklediğini açıklayan liderlerin toplantıdan ne kadar memnuniyet duyacağı da merak ediliyordu. Aşağıdaki fotoğraf, teknoloji liderlerinin ruh halini anlatıyor gibi:

Bezos üzgün, Page yorgun, Sandberg kırgın.

Toplantıdan önce en çok konuşulan konu, Trump karşıtlığı ile bilinen Amazon CEO’su Jeff Bezos’un katılımıydı. Seçim döneminde, Bezos’un sahibi olduğu The Washington Post gazetesinde Trump karşıtı pek çok haber yayınlanmış, Donald Trump da Twitter üzerinden takipçilerine “O gazeteyi satın almayın, sıkıcı.” demişti.

Buluşmanın ardından konuşan Bezos, toplantının verimli geçtiğini ve Donald Trump’a, inovasyonun yönetimin temel taşlarından birisi olması gerektiğini düşündüğü söylediğini belirtti. Genel olarak toplantı Trump’ın teknoloji sektörüne uzattığı zeytin dalı olarak yorumlandı.

Toplantıdaki oturma düzeni

İstihdam oluşturmak mümkün mü?

Yeni iş imkanları yaratmak isteyen Trump, bu talebini toplantıda da yineledi. Özellikle seçim döneminde Apple’a yüklenen Trump, telefonların ve bilgisayarların ABD’de üretilmesi ve ABD’li vatandaşlara iş imkanı sağlanması gibi taleplerde bulunmuştu. Toplantıda bu konu üzerine tekrar konuşulduğu ifade edilirken detaylara dair çok fazla bilgi verilmedi.

Davet edilen 11 şirketin temsilcilerinin toplam 3,1 trilyon doları yönettiği düşünüldüğünde, iş imkanlarının konuşulmaması zaten beklenemezdi. Ancak Trump istese de istemese de günümüzde teknoloji sektörünün ortaya çıkardığı tüm yenilikler iş imkanlarını artırmaktan çok azaltmak üzerine kurulu. Otomasyon ve robotik sektörlerinin gelişmesiyle günümüzde insanların yaptığı işlerin çoğunun makinelere devredileceği düşünülüyor.

Twitter davet edilmedi

Seçim döneminde yayınlanan haberlerin genellikle kendi aleyhine olduğunu söyleyen Trump, Facebook, Twitter ve Google gibi şirketleri, kendisini karalayan haberleri daha fazla öne çıkarmakla suçlamıştı. Google’da Hillary Clinton aleyhine yayınlanan haberlerin gizlendiğini iddia eden Trump’ın bu iddiası çürütülmüştü. Facebook da liberal haberlere daha fazla yer verdiği iddia edilen editörlerinin tamamını işten çıkarmıştı. Bu şirketlerin yöneticileri de toplantıda yerlerini aldı ancak Twitter’ın toplantıya katılımı talep edilmedi. Buna gerekçe olarak Twitter’ın yeterince büyük bir şirket olmaması gösterildi.

Trump’ın çocukları da toplantıdaydı

Toplantıda bir diğer dikkat çeken unsur ise Donald Trump’ın çocuklarının da masada yer almasıydı. ABD başkanının şirket yöneticisi olması yasak olduğu için tüm mal varlığını çocuklarına devredeceğini ifade eden Trump’ın çocuklarını böyle önemli görüşmelere davet etmesi büyük eleştirilerle karşılaşıyor. Kapalı kapılar ardında konuşulan ve kamuoyuyla paylaşılmayan konularda Trump’ın çocuklarının bilgi sahibi olmasının haksız bir avantaj sağladığı ifade ediliyor.

Kaynak: Cnet, Business Insider

ABD'nin yeni başkanı olarak görevine başlamaya hazırlanan Donald Trump, ülkedeki teknoloji liderlerini bir araya getirerek planlarından bahsetti ve liderlerin görüşlerini aldı. Seçim döneminde neredeyse her biriyle tek tek tartıştığı liderlerle buluşan Trump, tartışmaları geride bırakıp, birlikte çalışmak istediği sinyalini verdi. Çoğu açık bir şekilde liberal aday Hillary Clinton'ı destekleyen teknoloji şirketi yöneticilerinin Trump'ın yanında çok da rahat olmadığı görüldü.

2 Yorum

  • Seçilmiş Başkan(!) etiketiyle adam tüm ailesini davet ederek rant sağlıyor… 3,1 trilyon doların yönetildiği büyük şirketlere zeytin dalı değil kazık uzatıyor… Sonra da olan bizim Bilal’e oluyor… Siz hala ülkemizi anti demokrasiyle suçlayın… Bakınız bu şekilde devam ederse bu iş insanları 2020’lere kadar #CalExit #SanEx #AlasExit Amerika’dan çıkış kampanyalarıyla tüm eyaletlerdeki örgütleri finanse edecek…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği