Tim Cook: Teknoloji şirketleri düzenlemelere hazır olmalı

Apple CEO’su Tim Cook, büyük ABD şirketlerinin yakında getirilecek kaçınılmaz yasal düzenlemelere kendisini hazırlaması gerektiğini söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple CEO’su Tim Cook, büyük ABD şirketlerinin yakında getirilecek kaçınılmaz yasal düzenlemelere kendisini hazırlaması gerektiğini söyledi. Cook Facebook’un kullanıcı bilgilerini Cambridge Analytica’ya sızdırmasının ardından, teknoloji şirketlerinin kişisel verileri kötüye kullanımını engellemek için ABD’nin yeni yasalar koymaya başlayacağını düşünüyor.

“Genel olarak ben düzenleme taraftarı değilim, özgür piyasanın gücüne inanıyorum”  diyen Cook “Ama özgür piyasa işe yaramadığında bunu da kabul etmeliyiz. Burada işe yaramadı. Bence belirli bir düzeyde düzenleme gelmesi kaçınılmaz.” diyor.

Cook teknoloji şirketlerinin yeni düzenlemeleri kabullenmesi gerektiğini söyledi ve bunun bir mahremiyete karşı karlılık ya da mahremiyete karşı teknik inovasyon meselesi olmadığını, bunun sadece yanlış bir tercih olduğunu söyledi.

Detaylı kullanıcı profili oluşturmak yasaklanmalı

Mart ayında Cook Zuckerberg’i ve Facebook’un iş modelini sert bir şekilde eleştirmiş ve internet şirketlerinin kişilere dair detaylı profiller oluşturmasının doğru olmadığını savunmuştu. Cook o dönemde de kullanıcıların bilgilerinin bir araya getirilip kendi izinleri dışında paylaşılmasını engelleyen bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini söylemişti.

Apple patronu, yıllardır Facebook ve Google gibi şirketlerin kitlesel veri toplamasına dikkat çekmeye çalışıyor. Apple’ın müşterilere kar amaçlı ürün sattığını ve bunun farklı bir iş modeli olduğunu belirten Cook, internet platformlarını “sizin hakkınızda bulabildikleri tüm bilgileri topluyorlar ve bunun üzerinden para kazanmaya çalışıyorlar” diye tanımlamıştı.

“Bizim bilgilerimizi bize karşı kullanıyorlar”

Geçtiğimiz ay Brüksel’de konuşan Cook çok daha sert bir dil kullanmış ve Google ve Facebook gibi şirketlerin kitlesel veri toplamasının gözetlemecilik olduğunu ve bu bilgilerin bize karşı askeri etkinlikle kullanıldığını söylemişti.

Ekim ayında, Google’ın aylar öncesinde yaşanan bir veri sızıntısını, düzenlemecilerden gelebilecek bir sınırlamadan çekindiği için açıklamadığı ortaya çıkmıştı. Bu sızıntıda Google+’ta yer alan bir hatanın üçüncü parti uygulama geliştiricilerin sadece verilere erişim izni veren kullanıcıların verilerine değil, onların arkadaşlarının verilerine de ulaşabildiği ortaya çıkmıştı.

Kaynak: The Guardian

Apple CEO’su Tim Cook, büyük ABD şirketlerinin yakında getirilecek kaçınılmaz yasal düzenlemelere kendisini hazırlaması gerektiğini söyledi. Cook Facebook’un kullanıcı bilgilerini Cambridge Analytica’ya sızdırmasının ardından, teknoloji şirketlerinin kişisel verileri kötüye kullanımını engellemek için ABD’nin yeni yasalar koymaya başlayacağını düşünüyor. “Genel olarak ben düzenleme taraftarı değilim, özgür piyasanın gücüne inanıyorum”  diyen Cook “Ama özgür piyasa işe yaramadığında bunu da kabul etmeliyiz. Burada işe yaramadı. Bence belirli bir düzeyde düzenleme gelmesi kaçınılmaz.” diyor.Bir yanıt

Yorumunuz: