Tim Cook’a göre kişisel veri konusunda yeni düzenleme şart

Çin Kalkınma Forumu’nun küresel eşitsizlik oturumunda konuşan Apple CEO’su Tim Cook, büyük yankı uyandıran Facebook veri skandalının vahametine dikkat çekerek düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un Cambridge Analytica veri skandalına dair hasar kontrolü yaptığı, siyasetçilerin sosyal medyanın düzenlenmesi için çağrılarda bulunduğu şu günlerde Apple CEO’su Tim Cook da veri konusunda yeni kurallara ihtiyaç olabileceğini söyledi.

Bloomberg‘in haberine göre Cook, skandalla ve potansiyel veri kısıtlamasıyla ilgili kendisine yöneltilen bir soruya “Bu konunun çok vahim olduğuna ve ‘iyi işlenmiş’ düzenlemeler gerektirebilecek kadar büyüdüğüne inanıyorum. Herhangi bir insanın yıllardır internette neler yaptığınızı, bağlantılarınızın kim olduğunu, sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri, hayatınızın her özel detayını bilmesi… Benim görüşüme göre böyle bir şey kabul edilemez.” şeklinde yanıt verdi.

Tim Cook bu yorumu yıllık olarak gerçekleşen Çin Kalkınma Forumu’ndaki küresel eşitsizlik ile ilgili oturumda dile getirdi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Trump’ın seçim takımı tarafından kiralanan dijital danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’nın milyonlarca Facebook hesabından izinsizce bilgi kullandığı haberlerinin ardından Çarşamba günü yaptığı açıklamada birtakım düzenlemelere açık olduğunu belirtmişti.

ABD Senatörü Amy Klobuchar ve diğer yetkililer skandalla ilişkili olarak, Facebook gibi platformların kendi kendilerini denetlemede başarısız olduğuna işaret ederek birtakım denetimler yapılması için çağrılarda bulundu.

Cook, Apple’ın uzun süredir bu tür veri felaketleri konusunda endişeli olduğunu da dile getirdi:

Son birkaç yıldır, birçok ülkeden kullanıcının muhtemelen farkında olmayan verilerini paylaştığını ve kullanıcılar üzerinden inşa edilen bu detaylı profillerin bir gün kendilerine zarar vereceği konusunda endişe duyuyorduk. Ne yazık ki bu tahmin birden fazla defa gerçekleşti.

Apple son birkaç yılda büyük bir kullanıcı mahremiyeti savunucusu haline geldi. Hatta Tim Cook, kendisiyle yapılan birkaç röportajda sosyal medya ve diğer ücretsiz çevrimiçi hizmetlerin riskleriyle ilgili uyarılarda bulundu. 2014 yılında Charlie Rose ile gerçekleştirdiği röportajda “Herkesin ‘Şirketler nasıl para kazanıyor?’ sorusunu sorması lazım. Eğer şirketler büyük ölçüde kişisel veri toplayarak para kazanıyorsa endişelenmeye hakkınız var demektir. Ayrıca bu veriye ne olduğunu da anlamanız gerek. Şirketler de bu konuda şeffaf olmalı.” şeklinde bir ifade kullandı.

Apple daha önceden, Facebook’a bağlı olan ve bazı arkadaş bilgilerine erişim talep eden uygulamalar sundu. Facebook ile entegrasyonunu 2016 yılında sona eren Apple, alınan bilgilerin hiçbir zaman bir Apple sunucusuna ya da iCloud’a gönderilmediğini, sadece bazı işlemleri daha kolay hale getirmek için kullanıcının cihazında saklandığını söyledi.

Kaynak: CNet

Geçtiğimiz günlerde Pekin’de gerçekleşen Çin Kalkınma Forumu’na katılan Apple CEO’su Tim Cook, kendisine Cambridge Analytica veri skandalıyla ilgili yöneltilen bir soruya “Herhangi bir insanın yıllardır internette neler yaptığınızı, bağlantılarınızın kim olduğunu, sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri, hayatınızın her özel detayını bilmesi… Bana göre böyle bir şey kabul edilemez. Veri konusunun yeni düzenlemeler getirmeyi gerektirecek kadar büyüdüğünü düşünüyorum.” şeklinde yanıt verdi. Cook, Apple’ın uzun süredir bu tür bir veri felaketinden korktuğunu da dile getirdi.Bir yanıt

  1. Burak Mehmet Gürbüz avatarı

    Cook bence çok da ahkam kesebilecek bir konumda değil. Sadece kendi ürünleri ile kullanılabilen ve neredeyse zorunlu tutulan iCloud sistemleri defalarca ve büyük çaplarda güvenlik zafiyeti gösterdi, ünlülerin ve avamın tüm mahrem bilgi ve belgeleri halka açıldı.

    Şu an yapılan şey bir günah keçisi gösterilerek bir anti-trump dosyası hazırlanmasıdır, daha fazlası değil.

Yorumunuz: