Zuckerberg’den Cambridge Analytica konusunda ilk açıklama

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Cambridge Analytica ile ilgili yaşanan olayların ardından ilk açıklamasını Facebook sayfası üzerinden paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica ile ilgili yaşanan olayların ardından ilk açıklamasını Facebook sayfası üzerinden paylaştı. Yine olabildiğince samimi bir açıklama yapmaya çalışan Zuckerberg, hata yaptıklarını kabul etti ve eğer kullanıcı verisine sahip çıkamayacaklarsa bize hizmet etmeye layık olmadıklarını açıkladı. Şu anda tam olarak neler olduğunu tespit etmeye çalıştıklarını ve buna benzer bir olayın tekrar gerçekleşmemesi için ellerinden gelenleri yapacaklarını aktardı.

Yaşanan bu olayı Kogan, Cambridge Analytica ve Facebook arasındaki bir “güven açığı” olarak niteleyen Zuckerberg, bunun Facebook ve kendilerine bilgilerini emanet eden ve onun korunmasını bekleyen kullanıcılar arasında da bir “güven açığı” olduğunu belirtti ve bunu çözeceklerini aktardı.   

Bu konuda ilk adımlarını 2014 yılında kötü amaçlı kişilerin kullanıcı bilgilerine ulaşımını engellemek için politikalarını değiştirerek attıklarını açıklayan Zuckerberg, buna ek olarak aşağıdaki adımları da atacaklarını aktardı.

“İlk olarak, 2014 yılındaki politika değişikliği öncesi önemli bilgilere erişim isteyen tüm uygulamaları içeren bir tarama yapacağız ve şüpheli uygulamaları kapsamlı bir denetlemeden geçireceğiz. Bu denetlemeye izin vermeyen ya da gerçekten kişisel bilgileri alan uygulamaları ve bu uygulamayı geliştirenleri platformumuzdan uzaklaştıracağız. Bunun ardından bu uygulamalardan etkilenmiş (verisi alınmış) tüm kullanıcılarımıza durumu bildireceğiz.

İkinci olarak, uygulama geliştiricilerin kişisel veriye erişimlerini daha da kısıtlayacağız. Örneğin 3 aydan uzun süredir kullanmadığınız uygulamaların artık verinize erişimini keseceğiz. Bir uygulamaya kayıt olduğunuzda, uygulama geliştiricisine yalnız, adınız, profil fotoğrafınız ve mail adresinizden oluşan  kısıtlanmış veri erişimi sunacağız.

Üçüncü olarak ise sizin hangi uygulamalara verinize ulaşım izni verdiğinizi anlamanızı sağlayacağız. Gelecek aydan itibaren herkesin haber akışının üstüne bir araç koyarak hangi uygulamaları kullandığınızı ve onları nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz. Hali hazırda bu aracımız “ayarlar” bölümünde var, ama onu herkesin görebileceği şekilde haber akışının üstüne koyacağız.”

  

Üçüncü aşamada önerilen işlemi yapmak için haber akışının üstündeki aracı beklemek istemeyenler kısa bir aramayla  yönergeleri takip edebilir.

Açıklaması sonrasında CNN’de bir röportaja katılan Zuckerberg yazılı açıklamalarını burada da tekrarlayarak, gerekirse ABD Kongresi’nde (ve İngiltere’de) ifade verebileceğini aktardı. Ayrıca önümüzdeki ABD ara seçimlerinde de manipülasyon yapılabileceğine dair emareler gördüğüne içeren ifadeler kullandı.

Kaynak: Facebook

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Cambridge Analytica ile ilgili yaşanan olayların ardından ilk açıklamasını Facebook sayfası üzerinden paylaştı. Yaşanan olaylar için Kogan, Cambridge Analytica ve Facebook arasındaki bir “güven açığı” nitelemesini yapan Zuckerberg. Ayrıca bunun Facebook ve kendilerine bilgilerini emanet eden ve onun korunmasını bekleyen kullanıcılar arasında da bir “güven açığı” olduğunu belirtti ve bunu çözeceklerini aktardı. Bu açıklamadan sonra CNN'de bir röportaja katılan Zuckerberg, gerekmesi halinde ABD Kongresi'nde (ve İngiltere’de) ifade verebileceğini aktardı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği