Facebook ‘veri hırsızı’ olabilecek 200 uygulama tespit etti

Cambridge Analytica veri mahremiyeti skandalının ardından Facebook, sitede faaliyet gösteren 200 adet uygulamayı veri güvenliği endişesiyle durdurma kararı aldı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mart ayında yaşanan Cambridge Analytica veri mahremiyeti skandalının ardından Facebook, sitede faaliyet gösteren 200 adet uygulamayı veri güvenliği endişesiyle durdurma kararı aldı.

Pazartesi günü Facebook’tan yapılan açıklamada, sitedeki binlerce uygulama üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde 200 adet uygulamanın çalışmalarının durdurulduğu ve bu uygulamaların topladığı verileri kötüye kullanıp kullanmadığının araştırıldığı ifade edildi.

Facebook Ürün Ortaklıklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Ime Archibong, araştırmanın ikinci aşamasında faaliyetleri durdurulan uygulamaların ya da herhangi diğer uygulamanın verileri ne amaçla kullandığının inceleneceğini belirtti. Eğer bir uygulama kullanıcıları verilerinin nasıl kullanılacağına dair yanlış yönlendirmişse Facebook’tan tamamen kaldırılabilir. İkinci aşama da tamamlanınca Facebook kullanıcıları, verilerinin tehlike altında olup olmadığına dair bilgilendirilecek. Archibong “Bu uyarı kullanıcılara, arkadaşlarının kötü niyetli uygulamaları 2015’ten önce yükleyip yüklemediğini söyleyecek; tıpkı Cambridge Analytica olayında olduğu gibi.” şeklinde konuştu.

Neler yaşanmıştı?

Mark Zuckerberg 21 Mart’ta, 2014’teki platform kurallarının değişmesinden önce geniş verilere ulaşma imkanı olan tüm uygulamaların inceleneceği sözünü vermişti. Zuckerberg uzun bir Facebook gönderisinde sosyal medya sitesinin “hatalar yaptığını” ve benzer skandallar yaşanmaması için kendini “geliştirmesi gerektiğini” ifade etmişti.

Cambridge Analytica veri sızıntısından en az 87 milyon Facebook kullanıcısının etkilendiği ifade edilmişti. Şirket elde ettiği verileri Donald Trump’ın başkanlık kampanyası için kullanmıştı. Bu olayların açığa çıkmasıyla birlikte Facebook’un borsadaki hisseleri dibe vurmuş, Mark Zuckerberg de ABD Kongresinde ifade vermişti. Günlerce sorgulanan Zuckerberg, ifadesi sırasında kendi kişisel verilerinin de Cambridge Analytica tarafından ele geçirildiğini dile getirmişti.

Kaynak: Time

Facebook, sitede faaliyet gösteren 200 adet uygulamayı veri güvenliği endişesiyle durdurma kararı aldı. Facebook’tan yapılan açıklamada, sitedeki binlerce uygulama üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde 200 adet uygulamanın çalışmalarının durdurulduğu ve bu uygulamaların topladığı verileri kötüye kullanıp kullanmadığının araştırıldığı ifade edildi. Araştırmanın ardından kullanıcılar konuyla ilgili olarak Facebook üzerinden bilgilendirilecek.Yorumunuz: