Facebook’a yeni mahremiyet ayarları eklendi

Facebook, veri skandalının ardından gizlilik ayarlarında birtakım değişiklikler yapacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, Cambridge Analytica skandalının ardından mahremiyet yaklaşımında büyük değişiklikler yapma kararı aldı. Facebook CEO’su Zuckerberg, Çarşamba günü kendi kişisel sayfasında paylaştığı bir yazıyla, gizlilik ayarlarına tek bir yerden ulaşmayı kolaylaştıracaklarını ve Haber Akışı’nın en üst kısmına, artık kullanılmayan Facebook uygulamalarının silinmesini sağlayan bir araç eklemeyi planladıklarını söyledi.

Bu planlanan değişikliklerin yanı sıra Facebook, CNBC‘ye yaptığı açıklamada “Bilgilerinize Erişin” (Access Your Information) aracının Facebook hesabınızdaki yorum ve gönderileri görmeyi ve silmeyi kolaylaştıracağını söyledi. Ayrıca Facebook, hesap verilerini indirmeyi ve yeni bir servise transfer etmeyi kolaylaştırmayı planlıyor. Yeni bir veri politikası da bilgilerin nasıl kullanıldığı daha iyi açıklayacak.

Facebook’un yapacağı en kritik değişiklik muhtemelen Haber Akışı’na yerleştirilecek ve uygulamaları silmeye yarayacak araç olacak. Cambridge Analytica, Cambridge Üniversitesi Profesörü Aleksandr Kogan’ın uygulamaya erişim izni veren 270 bin kullanıcının verilerine bakarak kişilik tahmini yapmak için kullandığı “thisisyourdigitallife” adlı üçüncü parti uygulamasından veri toplamış. Cambridge Analytica’nın eski çalışanı Christopher Wylie’nin sözlerine göre, bu bilgiler Donald Trump’ın seçim kampanyasında ve daha birçok yerde kullanılmış.

Kaç tane daha uygulamanın benzer politikalar izlediği bilinmiyor. Zuckerberg, katıldığı bir televizyon röportajında, bir kullanıcının verilerinin Cambridge Analytica tarafından kullanılıp kullanılmadığını anlamaya yarayan bir araç sunacaklarını söyledi. Ayrıca Facebook, uygulama platformunun sunulduğu 2007 yılından şirketin veri erişimini sınırladığı yıl olan 2014’e kadar ortaya çıkan binlerce uygulamayı şüpheli veri erişimi modelleri açısından denetleyecek.

Halk Zuckerberg’den skandalla ilgili cevap bekliyor. Zuckerberg, Kongre önünde ifade vermekten mutluluk duyacağını söylese de Birleşik Krallık Parlamentosu’nda konuşma davetini geri çevirdi. Parlamento üyesi Damian Collins, Zuckerberg’ün bu hareketini “kesinlikle hayret verici” şeklinde tanımladı.

Gizliliği daha basit şekilde idare etmeyi sağlayan araçların her zaman başımızın üstünde yeri var ancak Facebook’un kullanıcı verilerini üçüncü kişilere teslim etmede oynadığı rolle ilgili soru işaretleri de hala çözülmüş değil.

Kaynak: Inverse

Facebook, Cambridge Analytica veri skandalının ardından mahremiyet yaklaşımında kayda değer değişiklikler yapma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda, gizlilik ayarlarına tek bir yerden ulaşmak kolaylaştırılacak. Haber Akışı'nın en üst kısmına, artık kullanılmayan Facebook uygulamalarının silinmesini sağlayan bir araç eklenecek. Sunulacak "Bilgilerinize Erişin" (Access Your Information) adlı araç da Facebook hesabınızdaki yorum ve gönderileri görmeyi ve silmeyi kolaylaştıracak. Facebook, hesap verilerini indirmeyi ve yeni bir servise transfer etmeyi kolaylaştırmayı da planlıyor. Yeni bir veri politikası da bilgilerin nasıl kullanıldığı daha iyi açıklayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği