Facebook mağdurlarının sayısı sanılandan fazla olabilir

Cambridge Analytica tarafından ele geçirilen Facebook profil bilgisi 87 milyon olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook 4 Nisan’da yaptığı bir açıklama ile Cambridge Analytica olayı sonrasında daha önce tahmin edilenden çok daha fazla kişisel hesabın durumdan etkilenmiş olabileceğini belirtti. Facebook, yaptıkları çalışma sonrasında “thisisyourdigitalife” uygulamasını direkt indiren ve verilen izinlerle indiren kişilerin arkadaşlarını da içeren grubun çoğu ABD’li yaklaşık 87 milyon tekil hesabı içerdiğini belirtti. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse bu sayı Türkiye nüfusundan yaklaşık 5 milyon kişi fazla. Buna karşın Cambridge Analytica yaptığı son açıklama ile yaklaşık 30 milyon kişinin verisine ulaştıklarını ve bunu da 2016 Amerika seçimleri için kullanmadıklarını aktardı. Facebook aradaki bu büyük bir fark için henüz bir yorum yapmadı.

Facebook yaptığı yazılı açıklamada 9 Nisan’dan itibaren verisi kullanılmış olabilecek kullanıcılara bilgilendirme yapacaklarını ve “haber akışı” kısmının üstünde daha önce belirttikleri uygulamaların izinlerini kaldırma çalışmasını hayata geçireceklerini aktardı.

Bu veri sızıntısı ile beraber sosyal ağ, kişisel veri ile ilgili politikalarında oldukça önemli değişikliklere gitti. Açıklamada Facebook CTO’su Mike Schroepfer yaptıkları değişikliklerle Facebook ve şirkete bağlı diğer uygulamaların (özellikle Instagram) API’lerini kullanan geliştiriciler için kısıtlamalar getirdiklerini ve artık uygulamalar tarafından kişisel bilgilere (dini ve politik görüş, ilişki durumu, arkadaş listesi, eğitim ve iş tarihçesi, egseriz aktivitesi, okunan kitaplar, dinlenilen müzikler, okunan haberler, izlenilen videolar, vb.) erişim istenemeyeceğini aktardı.

Bu arada Mark Zuckerberg 10 Nisan tarihinde Senatoda’ki Yargı ve Ticaret Komisyonları’nda, 11 Nisan tarihinde Amerikan Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komisyonu’nda kişisel veriler ve güvenlik konularında ifade verecek.

Buna ek olarak Zuckerberg yoğun bir şekilde diğer iletişim çabalarına devam ediyor. Yine 4 Nisan’da basın mensupları ile yapılan bir telekonferansta bu süreci yönetmek adına oldukça yoğun çalıştıklarını ve sorumluluklarıyla ilgili görüş açılarını artık daha genişlettiklerini ifade etti. Seçimler konusuna da ayrıca değinen Zuckerberg, Rus hükümetiyle bağlantısı olduğu bilinen Internet Research Agency adlı organizasyona ait 138 Facebook sayfasının silindiğini ve bundan sonra ellerindeki yapay zeka araçlarıyla yalan haber üreten sahte hesaplara odaklandıklarını belirtti. Ayrıca güvenlik ve içerik inceleme işleri için şu anda 15 bin kişilik bir ekibin çalıştığını ve bu sayının yıl sonunda 20 bin kişiden fazla olacağını aktardı.

Kaynak: CNet, Facebook

Facebook, Cambridge Analytica skandalından 87 milyon tekil hesabın etkilenmiş olabileceğini belirtti. Yapılan açıklamada çoğunluğu ABD'li olan hesaplara konu ile ilgili bilgilendirmenin bu Pazartesi gününden itibaren yapılacağı aktarıldı. Açıklamada ayrıca kişisel verinin korunması ve mahremiyet adına Facebook ve Instagram API'lerinin kullanımında kısıtlamalar olacağı ve bundan sonra uygulamaların kişisel veriye erişimi isteyemeyeceği belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği