Cambridge Analytica kapanıyor

Facebook'tan aldığı verileri kurallara aykırı şekilde kullanan Cambridge Analytica şirketi kapanma kararı aldığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’tan aldığı verileri kurallara aykırı şekilde kullanarak Facebook kullanıcılarının mahremiyetini yok sayan Cambridge Analytica şirketi kapanma kararı aldı. Cambridge Analytica’nın adı pek duyulmayan ana şirketi SCL Elections, Birleşik Krallık’ta iflas dilekçesini teslim etti ve tüm operasyonları durdurma kararı aldı. İflas işlemlerinin ABD’de de başlatılacağı belirtildi.

İflasın sebebi

Facebook, Mart ayında Cambridge Analytica’nın platformdan uzaklaştırıldığını açıklamıştı. Sosyal medya sitesinin veri kullanım politikalarını ihlal eden şirketin Facebook’la çalışması yasaklanmıştı. Bu ihlallerin çoğu, Alexandr Kogan adlı bir araştırmacı tarafından yapılmıştı. Kogan tarafından geliştirilen My Digital Life (Benim Dijital Hayatım) adlı uygulama üzerinden 87 milyon Facebook kullanıcısının verileri toplanmış ve daha sonra bu veriler Cambridge Analytica’ya aktarılmıştı.

Facebook’tan uzaklaştırılan Cambridge Analytica CEO’su ile yollarını ayırmış ve verilerin kötüye kullanımı ile ilgili bağımsız bir soruşturma başlatacağını duyurmuştu. O dönemden beri ABD ve Birleşik Krallık yetkilileri Cambridge Analytica ve Facebook’u takibe almıştı.

Kimse çalışmak istemiyor

Cambridge Analytica bu hafta yaptığı açıklamada, medyada çıkan haberlerin ardından neredeyse tüm müşterilerinin kendileriyle çalışmayı reddettiğini belirtti. Ayrıca Çarşamba günü şirketin web sitesinde, yürütülen bağımsız araştırmanın sonuçları yayımlandı. Bu sonuçlara göre şirkete yönelik bazı iddialar gerçeklere dayanmıyor. Ancak şirketin kapanma kararı alması, adını aklamak için çok fazla uğraşmayacağı anlamına geliyor.

Kaynak: Technology Review

Facebook'tan aldığı verileri kurallara aykırı şekilde kullanarak Facebook kullanıcılarının mahremiyetini yok sayan Cambridge Analytica şirketi kapanma kararı aldı. Cambridge Analytica'nın adı pek duyulmayan ana şirketi SCL Elections, Birleşik Krallık'ta iflas dilekçesini teslim etti ve tüm operasyonları durdurma kararı aldı. İflas işlemlerinin ABD'de de başlatılacağı belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği