Tim Cook ‘güven aşıladı’

Apple'ın son çeyrekte geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre yavaşlaması üzerine konuşan Tim Cook "Yeni ürünlerimizle pazarı değiştireceğiz" dedi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın son 13 yılda ilk kez bir çeyrekteki büyümesinin azaldığından bahsetmiştik. Bu gelişme, tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Pek çok yatırımcı, elinde bulundurduğu Apple hisselerini sattı. Bu hamleler Apple’ın pazar değerinin bir anda 50 milyar dolar azalmasına sebep oldu.

Genellikle kamera önüne çıkmaktan kaçınan Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde CNBC’de yayınlanan Mad Money programına katılarak konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Son gelişmeleri ‘çok aşırı tepkiler’ olarak yorumlayan Tim Cook, “Standartların oldukça üstünde bir çeyrek geçirdik” diye konuştu.

Hala dünyanın en değerli şirketinin Apple olduğunu ve şirketin son çeyrekteki karının pek çok büyük şirketin ulaşmak istediği rakamları aştığını belirten Cook, “İnsanlar iPhone’larını daha yavaş güncellemeye başladı. Rakamlar geçen yıla göre daha düşük ama bir önceki yıla göre hala yüksek” diye konuştu. iPhone güncellemelerinin yavaşlamasının sebebi olarak iPhone 6’nın başarısını gösteren Tim Cook, geçtiğimiz yıl boyunca Apple kullanıcılarının iPhone 6 ve 6S satın almasının, 2016’nın ilk çeyreğinde yavaşlamaya sebep olduğunu ifade etti.

“Kullanmaktan vazgeçemeyeceksiniz”

Apple’ın hızını kaybetmesinin sebeplerinden bir tanesi de gelişmekte olan ülkelerde ve Çin’de iPhone satışlarının azalması gösterildi. Özellikle Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlamaya başlaması telefon satışlarını da olumsuz etkiledi. Apple’ı eleştirenlerin görüşü ise şirketin sektöre yenilik getirme alanında eski başarısını yakalayamadığı yönünde. Tim Cook bu eleştirilere “Daha önce iPod ve iPhone’da yaptığımız gibi sektörü değiştirecek cihazlar üreteceğiz. Bunları şimdilik açıklayamıyoruz ancak gelecekte yine kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz icatlarla karşınıza çıkacağız. Apple olarak bizim amacımız her zaman bu olmuştur.” şeklinde konuştu.

Apple’ın son ürünlerinden birisi olan Apple Watch bu beklenen etkiyi yaratmadı. Tim Cook akıllı saate biraz daha zaman verilmesi gerektiğini söylerken birkaç yıl içinde insanların “Ben bu saati kullanmamayı nasıl düşünmüşüm?” diye soracaklarını söyledi. Apple Watch beklentileri karşılamasa da tek başına milyar dolarlık bir pazar oluşturduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Apple'ın 13 yıldır ilk kez bir çeyrekteki satışlarının önceki yılın aynı çeyreğine göre düşmesi ile pek çok yatırımcı Apple hisselerini satmaya başladı. Konu ile ilgili bir televizyon programında konuşan Tim Cook, tepkilerin aşırı olduğunu ve Apple'ın yeni ürünleriyle tekrar pazarı değiştireceğini ifade etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği