Tim Cook: “9 milyar Dolar kaybedebiliriz”

Apple CEO'su Tim Cook, yatırımcılara gönderdiği bir mektupta, ilk çeyrek rakamlarının beklenenden 9 milyar Dolar daha düşük olacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple CEO’su Tim Cook, yatırımcılara gönderdiği bir mektupta, ilk çeyrek rakamlarının beklenenden düşük olacağını açıkladı. Düşüşün sebebi ise kullanıcıların yeni modellere tahmin edilenden daha az rağbet göstermesi. Talep azalması özellikle Çin’de baş gösterdi. Cook ayrıca bazı gelişmiş pazarlarda iPhone güncellemelerinin beklendiği gibi olmadığını ifade etti.

Cook mektubunda düşük gelirlerle ilgili birçok sebep sunuyor: iPhone XS ve XS Max modellerinin iPhone X’e göre daha erken satışa sunulması, ABD Doları’nın güç kazanması, Apple’ın yeni ürünlerinin sayısı sebebiyle tedarik sıkıntıları yaşanması ve bazı pazarlardaki genel ekonomik zayıflıklar. Ancak asıl konu şu: insanlar Apple’ın umduğu kadar fazla iPhone satın almadı.

Mektupta “Tahmin edilenden daha düşük gerçekleşen iPhone gelirleri (özellikle Çin’de), gelir beklentilerimizin gerçekleşmemesinin ve bir önceki yıla göre gelir kaybımızın daha yüksek olmasının en önemli sebebi” ifadesi kullanılıyor. Cook Apple’ın diğer bölümlerinde bir önceki yıla göre yüzde 19 büyüme yaşandığının altını çiziyor ancak iPhone, Apple’ın ana gelir kaynağı olduğu için, yeterince iPhone satılmaması şirketin sorun yaşamasına sebep oluyor.

Ticaret savaşlarının etkisi büyük

CNBC’ye verdiği bir röportajda Cook, neden beklentilerin gerisinde kaldıklarını detaylı bir şekilde anlatıyor. ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret gerginliğinin ekonomiye fazladan baskı uyguladığını söyleyen Cook bu durumun daha az müşterinin Apple ürünleri satın alması ile sonuçlandığını belirtiyor. Cook ayrıca yeni iPhone’lar için kampanyalı satış yapan GSM şirketi sayısının çok daha az olduğunu da vurguluyor. Ayrıca Apple’ın eski modellerini bilinçli olarak yavaşlattığına dair iddiaların doğru çıkması ve bu yüzden şirketin pil değişim ücretlerinde indirime gitmesi de önemli bir gelir kaynağının ortadan kalkmasına sebep oldu.

Sonuçta Apple’ın güncellenmiş ilk çeyrek öngörüleri öncekine göre 9 milyar Dolar daha az bir gelir tahmininde bulunuyor. Bu açıklamanın ardından Apple’ın hisselerinde yüzde 10’un üzerinde bir düşüş yaşandı.

Kaynak: The Verge

Apple CEO'su Tim Cook, yatırımcılara gönderdiği bir mektupta, ilk çeyrek rakamlarının beklenenden düşük olacağını açıkladı. Düşüşün sebebi ise kullanıcıların yeni modellere tahmin edilenden daha az rağbet göstermesi. Talep azalması özellikle Çin'de baş gösterdi. Cook ayrıca bazı gelişmiş pazarlarda iPhone güncellemelerinin beklendiği gibi olmadığını ifade etti.

Etiketler:

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği