Apple bu çeyrekte iPhone üretimini azaltıyor

Nikkei Asian Review tarafından yayımlanan bir raporda Apple’ın bu çeyrekte iPhone üretimini yüzde 10 azaltacağı ifade edildi.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta Apple CEO’su Tim Cook yatırımcılara gönderdiği bir mektupta şirketin 2019’un ilk çeyreğinde 9 milyar Dolar gelir kaybına uğrayabileceğini belirtmişti. Şimdi de Nikkei Asian Review tarafından yayımlanan bir raporda Apple’ın bu çeyrekte iPhone üretimini yüzde 10 azaltacağı ifade edildi.

Raporda Apple’ın tedarikçilerine geçtiğimiz ay, en yeni modellerin üretimini azaltma talimatı verdiği belirtildi. Yani Apple yatırımcılara uyarıda bulunmadan önce üretimi azaltma kararı almıştı. Bu rapor, Kasım ayında The Wall Street Journal tarafından yayımlanan bir başka raporda bahsi geçen benzer bir hamlenin ardından geldi. Yani Apple iPhone XS’in tanıtımının ardından geçen birkaç ayda iki kere üretim azaltma kararı aldı.

Önceki yıla göre yüzde 20 azalma yaşanabilir

Konu hakkında bilgi sahibi kişilerce Nikkei Asian Review’a yapılan yorumlarda yeni iPhone’lar için satış hedefinin 47-48 milyondan 40-43 milyon’a düşürüldüğü ifade edildi. Apple geçtiğimiz yıl Ocak-Mart çeyreğinde 52,21 milyon iPhone satmıştı. Ancak gelir düzenlemeleri ve iPhone satışlarındaki düşüş sebebiyle bu rakamlara bu yıl ulaşılması zor görünüyor. Şirket geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, 2019’un ilk çeyreğinden sonra satılan ürün adedini açıklamayacağını söylemişti. Yani bu yılın rakamlarını net olarak bilmemiz mümkün olmayacak. Yine de sektör analistlerinin tahmini rakamları Apple’ın satışları hakkında bize fikir verecektir.

Cook geçen haftaki mektubunda, Çin’de iPhone talebinin azalmasının, Apple’ın gelir hedefini yeniden düzenlemesinde etkili olduğunu söylemişti. Apple’ın bu düşüş trendinden kurtulmak için iPhone fiyatlarını aşağıya çekmesi de bir ihtimal.

Kaynak: The Next Web

Nikkei Asian Review tarafından yayımlanan bir raporda Apple’ın bu çeyrekte iPhone üretimini yüzde 10 azaltacağı ifade edildi. Raporda Apple’ın tedarikçilerine geçtiğimiz ay, en yeni modellerin üretimini azaltma talimatı verdiği belirtildi. Konu hakkında bilgi sahibi kişilerce Nikkei Asian Review’a yapılan yorumlarda yeni iPhone’lar için satış hedefinin 47-48 milyondan 40-43 milyon’a düşürüldüğü ifade edildi. Apple geçtiğimiz yıl Ocak-Mart çeyreğinde 52,21 milyon iPhone satmıştı.Yorumunuz: