Amazon, Microsoft ve Google Çin’den çekilme planları yapıyor

Google, Amazon, Microsoft, Dell ve HP'nin Çin'deki üretimlerini diğer Asya ülkelerine kaydırmaya çalıştığına dair haberler var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nikkei Asian Review‘ın haberine göre, ABD’li teknoloji devleri Google, Amazon, Microsoft, Dell ve HP üretimlerinin çoğunu Çin’den çekme hazırlıkları yapıyor. Aynı haber kaynağının bir ay önceki haberine göre, bu süreç Apple’ın geçtiğimiz ay Çin’deki iPhone üretiminin yüzde 15-30’u kadarını ülkeden çekmeyi düşündüğünü söylemesiyle başladı.

Oyun konsolları ve akıllı hoparlörler, Silikon Vadisi devleri Google, Amazon ve Microsoft için en önemli ürünler arasında yer alıyor. Nikkei‘nin haberine göre Amazon, e-okuyucu ve Echo akıllı hoparlör üretimlerini artık Vietnam’da yapmayı düşünüyor. Microsoft’un ise Xbox ve Cortana akıllı hoparlörünün üretimleri için Tayland ve Endonezya’yı düşündüğü söyleniyor. Google’ın Google Home akıllı hoparlörünün üretimini hangi ülkeye taşıyacağı konusunda ise bilgi verilmedi.

Sony, Microsoft ve Nintendo hükumete mektup gönderdi

ABD’nin gümrük vergileri video oyun konsolları açısından tehdit oluşturuyor. Sony, Microsoft ve Nintendo geçtiğimiz hafta ABD hükumetine ortak bir mektup göndererek oyun konsollarının herhangi bir gümrük vergisi listesine dahil edilmemesini talep etti. Sebep olarak, bu gümrük vergilerinin ABD’li tüketicilere ve şirketlere vereceği ‘orantısız zarar’ gösterildi.

Çin’den çekileceği söylenen diğer iki şirket ise Dell ve HP. Bu şirketler dizüstü bilgisayar üretimleri için yeni ülkeler arayacak. Dell ve HP geçtiğimiz yıl çoğu Çin’de üretilen 70 milyon dizüstü bilgisayar sattı. Aslında Dell halihazırda Tayvan, Vietnam ve Filipinler’de dizüstü bilgisayar üretimini deniyor. Konuyla yakından ilgili iki kaynaktan aldığı bilgileri aktaran Nikkei, HP’nin Çin’deki üretiminin yüzde 20 ila 30’u kadarını Tayland ve Tayvan’a aktarmayı düşündüğünü söyledi. Kaynaklardan biri, değişikliğin Temmuz ayı sonlarında yapılabileceğini ancak planda aksamalar da olabileceğini söylüyor.

Teknoloji devleri yanıt vermedi

Business Insider konuyla ilgili bilgi almak için Google, Amazon ve Dell’e ulaştı ancak henüz cevap alamadı. Microsoft ve HP ise habere yorum yapmayı reddetti. Ancak HP sözcülerinden biri yaptığı açıklamada “Elektronik cihazların masrafını artırarak tüketiciye zarar veren geniş tabanlı gümrük vergilerinden biz de endişe duyuyoruz. Durumu aktif şekilde inceliyoruz. Müşteri, ortaklar ve tüketiciler için en iyi yolu bulmak amacıyla hükumet yetkilileriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Business Insider

Nikkei Asian Review'ın haberine göre Google, Amazon, Microsoft, Dell ve HP Çin'deki üretimlerinin büyük kısmını Asya'daki diğer ülkelere taşıma planı yapıyor. Google, Amazon ve Microsoft'un üretimlerini başka ülkelere taşımayı planladıkları ürünler; oyun konsolları, e-okuyucular ve akıllı hoparlörler. Dell ve HP ise dizüstü bilgisayar üretimlerini diğer Asya ülkelerine taşımayı düşünüyor. Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının belirsizliği yüzünden Apple'ın da Çin'deki varlığını hafifletmeyi düşündüğü söyleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği