Teknoloji devleri, hangi hizmetlerinden ne kadar gelir elde ediyor?

google logo
Visual Capitalist, teknoloji devlerinin hangi ürün ya da hizmetten ne kadar gelir elde ettiğini grafiklerle paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, Amazon, Facebook, Alphabet (Google) ve Microsoft her yıl toplam 800 milyar dolar gelir elde ediyor. Ancak Visual Capitalist’in yayınladığı grafikler gösteriyor ki firmaların gelir kaynakları, donanımın hizmete kıyasla mutlaka daha çok gelir getireceğini düşünen kullanıcıların tahminlerinden biraz farklı.

Aşağıdaki grafik gösteriyor ki Apple’ın gelir kaynağının yarısından çoğunu (%62,8) iPhone’lar oluşturuyor. Mac ürün ailesi gelirin %9,6’sını oluştururken iPad’ler pastanın %7,1’lik dilimini oluşturuyor. Toplam 265 milyar dolar gelirin 37.2 milyar dolarlık kısmı ise Apple Music, Apple Pay ve Apple TV dijital hizmetlerden elde ediliyor.

 

Amazon ise gelirlerinin büyük bölümünün çevrimiçi mağazası üzerinden kazanıyor. Ancak Visual Capitalist, Amazon’un en hızlı büyüyen departmanının fiziksel mağazaları olduğunun altını çiziyor. Fiziksel mağazalar 17.2 milyar dolar ile toplam gelirin %7.4’ünü oluştururken, Amazon Web Services‘ın 2018 yılında 25.7 milyar dolar gelir getirdiği aktarılıyor.

Bünyesinde Google ve Google servislerini barındıran Alphabet’in ise 2018 yılındaki toplam geliri 136.8 milyar dolar seviyesinde. Gelirinin %79’luk kısmını ABD ve EMEA yani Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarından elde eden Alphabet, Google, Youtube ve Google Play gibi ürünlerde gösterdiği reklam ve öneriler sayesinde 96.3 milyar dolar kazanıyor. Google Ads ise şirketin toplam gelirinin %14.6’sını oluşturuyor.

 

Teknoloji devleri arasında gelir kanalları en çeşitli şirket Microsoft. Öyle ki Microsoft, Azure bulut hizmetlerinden 26.1 milyar dolar gelir elde ederken, Windows işletim sistemi üzerinden 19.5 milyar dolar, Xbox ve diğer oyun hizmetlerinden 10.4 milyar dolar gelir elde ediyor. Bing arama motorundan 7 milyar dolar ve Linkedin’den 5.3 milyar dolar kazanan Microsoft, %25.7 yani 28.3 milyar dolar ile en büyük geliri Office’ten elde ediyor.

Gelir modelleri en anlaşılır olansa Facebook gibi görünüyor(!) 2018 yılında toplam 55.8 milyar dolar kazan Facebook gelirlerinin %98.5’inin facebookAds üzerinden sağlıyor.Facebook reklam alanındaki gelirinin yarısını ABD, diğer yarısını ise Avrupa ve Asya Pasifik bölgelerinden elde ediyor.

KAYNAK: Visual Capitalist

Visual Capitalist'in paylaştığı grafikler teknoloji devleri, Apple, Amazon, Alphabet (Google), Microsoft ve Facebook'un 2018 gelirlerini ve hangi üründen ne kadar kazandıklarını gözler önüne seriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği