Microsoft’un pazar değeri Apple’ı geride bıraktı

Microsoft Cuma günü 753,34 milyar Dolar piyasa değerine ulaşarak, kısa süreliğine dünyanın en değerli şirketi unvanını ele geçirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft Cuma günü kısa süreliğine dünyanın en değerli şirketi unvanını ele geçirdi. Bu başarı CEO Satya Nadella yönetiminde değerlen Microsoft’un başarıları arasına eklenmiş oldu. Microsoft’un piyasa değeri 753,34 milyar Dolar olarak ölçüldü. Aynı dönemde Apple’ın değeri 746,82 milyar Dolar oldu.

Ancak Apple kısa süre sonra kontrolü yeniden eline geçirdi. Nasdaq web sitesine göre Apple’ın piyasa değeri 817,58 milyar Dolar’a yükseldi. Microsoft da değer kazanmasına rağmen 791,19 milyar Dolar’a kadar çıkabildi ve ikinci sırada kaldı.

FAANG’ın değer kaybı 1 trilyon Dolar

Son dönemde teknoloji şirketleri zor dönemlerden geçiyor. FAANG olarak adlandırılan Facebook, Amazon, Apple, Netflix ve Google (Alphabet) grubu, 20 Kasım’daki ölçümlerde, yakın zamanda ulaştıkları en yüksek değerlerle kıyaslandığında toplamda 1,02 trilyon Dolar kayıp yaşadı. FAANG’da Facebook 253 milyar Dolar, Amazon 280 milyar Dolar, Apple 253 milyar Dolar, Netflix 67 milyar Dolar, Google da 164 milyar Dolar değer kaybetti. Şu anda bu şirketlerin değerlerine bakıldığında Amazon 734,46 milyar Dolar, Google 716,4 milyar Dolar, Facebook 378,56 milyar Dolar Netflix de 110,1 milyar Dolar değerinde görülüyor.

Uzun zamandır en değerli şirket unvanını elinde bulunduran Apple 2 Ağustos’ta 1 trilyon Dolar eşiğini geöen ilk şirket olmuştu. Uzun zamandır ikinci sırada Apple’ı takip eden Amazon da 4 Eylül’de 13 haneli rakamları geçerek Apple’ın tahtını zorladı. Her iki şirket de kısa süre içinde trilyon Dolar statüsünü kaybetti. Bunda en büyük etken tatil sezonunun çok hareketli geçmeyeceği öngörüleriydi. Düşük borsa değerleri ve teknoloji hisselerindeki genel düşüş de bu şirketlerin değer kaybında etkili oldu. Facebook’un değer kaybı ise daha çok şirketin karıştığı skandallarla alakalıydı. Özellikle Cambridge Analytica skandalı Facebook’a çok fazla değer kaybettirdi.

Microsoft kararlı bir şekilde yükseliyor

Öte yandan Microsoft daima sağlam duruşuyla biliniyor. 26 Ekim’de Amazon’un 68,1 milyar Dolar kaybetmesi ile ikinci sıraya yükselen Microsoft 20 Eylül’de 880 milyar Dolar piyasa değerine ulaştı. Şirket 2010’da Apple’ı geçmeye birkaç milyar Dolar yaklaşmıştı. Microsoft’un bulut bilişim bölümü son dönemdeki yükselişin mimarlarından oldu. İlk çeyrek raporları, akıllı bulut uygulamaları gelirinin yüzde 24 artarak 8,6 milyar Dolar’a ulaştığını gösteriyor.

Genel olarak gelirlerde yüzde 19 (29,1 milyar Dolar) artış yaşandı. İşletme geliri yüzde 29 (10 milyar Dolar) arttı ve net gelir yüzde 34 artarak 8,8 milyar Dolar oldu.

Nadella “2019 finansal yılına çok iyi başladık” diyor. 2014’te Microsoft’un başına geçen Nadella’nın uyguladığı stratejiler şirketin ivme kazanmasını sağladı. Nadella bu başarının “inovasyon ve müşterilerin şirkete güveni” ile gerçekleştiğini söylüyor. Microsoft Baş Finans Müdürü Amy Hood “İlk çeyrek sonuçları ayrıca Microsoft’un uzun dönem stratejik yatırımlarının ve devamlı olarak ciro artışı ve işletme marjı genişlemesi uygulamalarının bir yansıması oldu.” diyor.

Kaynak: KhaleejTimes

Microsoft Cuma günü kısa süreliğine dünyanın en değerli şirketi unvanını ele geçirdi. Bu başarı CEO Satya Nadella yönetiminde değerlen Microsoft'un başarıları arasına eklenmiş oldu. Microsoft'un piyasa değeri 753,34 milyar Dolar olarak ölçüldü. Aynı dönemde Apple'ın değeri 746,82 milyar Dolar oldu. Ancak Apple kısa süre sonra kontrolü yeniden eline geçirdi. Nasdaq web sitesine göre Apple'ın piyasa değeri 817,58 milyar Dolar'a yükseldi. Microsoft da değer kazanmasına rağmen 791,19 milyar Dolar'a kadar çıkabildi ve ikinci sırada kaldı.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği