Microsoft’un değeri 500 milyar Dolar’ı aştı

Microsoft'un pazar değeri, 2000'den beri ilk kez 500 milyar Dolar'ın üzerine çıktı. Wall Street'in beklentilerini aşan şirketin hisse değerleri tavan yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un pazar değeri, 2000’den bu yana ilk kez 500 milyar Dolar’ın üzerine çıktı. Teknoloji devi bir çeyrekte daha Wall Street’in beklentilerini aşınca Cuma günü hisse değerleri tavan yaptı. Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft’un hisseleri, yüzde 2,1 değer kazanarak 65,64 Dolar’dan işlem gördü. Şirketin toplam değeri ise 510,37 milyar Dolar olarak ifade edildi.

Mictosoft’un bundan daha fazla değere sahip olduğu tek dönem, 2000’lerin başındaki ‘dot-com balonu‘ zamanındaydı. O dönemde şirket 550 milyar Dolar’ın biraz üzerinde değerlendiriliyordu.

Büyümeye rağmen Microsoft hala Apple’ın 642 milyar Dolar’lık değerine çok da yaklaşabilmiş değil. Google’ın ana şirketi Alphabet ise 570 milyar Dolar’ın üzerindeki değeriyle ikinci sırada yer alıyor. Microsoft’un yükselişinin ne kadar devam edeceği bilinmiyor ama şirketin 1 trilyon Dolar değeri aşan ilk şirket olması da beklentilerin arasında.

Microsoft’un perşembe günü açıkladığı ikinci çeyrek değerleri hem toplam gelir hem de kar açısından analistlerin beklentilerini aştı. Bunun ana sebeplerinden birisi, şirketin hızla büyüyen bulut bilişim çalışmaları oldu. Şirketin geliri ve karı son sekiz çeyreğin yedisinde Wall Street’in beklentilerini aştı.

Nadella’nın çalışmaları meyve veriyor

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, son üç yıldır şirketi yeniden yapılandırma çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmalar Microsoft’un özellikle bulut tabanlı servislerin etrafında önemli bir güvenirlik oluşmasını sağladı. Nadella 2014 Şubat’ında işin başına geçtiğinde şirketin hisseleri 34 Dolar’dan işlem görüyor ve toplam değerin 315 milyar Dolar civarında olduğu düşünülüyordu.

RBC Capital Markets tarafından yapılan analizde “Şirketin işleyişindeki önemli değişiklikler ve büyüme segmentlerinde artan karlılıkla birlikte taşların yerine oturduğunu görüyoruz.” denildi. En az 11 simsarlık şirketi perşembe gününden bu yana beklentilerini 68 Dolar’dan 68,50 Dolar’a yükseltti. Yükselişin ardından piyasayı takip eden 37 analistten 27’si Microsoft hisseleri için ‘satın al’ tavsiyesinde bulunurken 8’i ‘bekle’ dedi. Sadece iki analistin ‘sat’ tavsiyesi verdiği belirtildi.

 

Kaynak: Reuters

Microsoft'un pazar değeri, 2000'den bu yana ilk kez 500 milyar Dolar'ın üzerine çıktı. Teknoloji devi bir çeyrekte daha Wall Street'in beklentilerini aşınca Cuma günü hisse değerleri tavan yaptı. Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'un hisseleri, yüzde 2,1 değer kazanarak 65,64 Dolar'dan işlem gördü. Şirketin toplam değeri ise 510,37 milyar Dolar olarak ifade edildi.

1 Yorum

  • Bence bu yükseliş bir süre daha devam edecek gibi. Özellikle Linux ile yaptığı ortaklıkların meyvelerini önümüzdeki dönemde yemeye başlayacaklar. Nadal’ın Linux Foundation’ a yaptığı bağış ive Linux’ ta çalışan SQL ve Linux kernel içeren Windows Server sistemler bunun habercisi. Linux uygulamalarını çalıştırabilen Windows Server’ lar bence çok yakın. Yakında Windows Server ile Linux server bir bütün olarak çalışabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği