Alexa’nın arkasında bir kasaba dolusu insan var

Amazon çarşamba günkü etkinliğinde yeni nesil Echo akıllı asistan cihazlarını tanıttı. Bu cihazların yapay zekasını 5 bin kişilik bir ekip geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon çarşamba günkü etkinliğinde yeni nesil Echo akıllı asistan cihazlarını tanıttı. Açıklamada, Alexa’nın geliştirilmesinde bir kasaba dolusu insanın çalıştığı belirtildi. Şu anda Amazon bünyesinde Alexa akıllı asistanı geliştirmek için 5 bin kişiden büyük bir ekip çalışıyor. Üstelik Amazon’un iş ilanları bölümünde Alexa merkezli ekiplerde çalışmak üzere bin 100 kişi daha aranıyor.

Sesli asistanlar teknoloji dünyasının bir sonraki çılgınlığı olmaya aday görünüyor. Amazon ise bu alanda Apple, Microsoft ve Google gibi diğer devlerle yarışıyor. Amazon ve Microsoft’un sesli asistanları birbirleriyle konuşabiliyor. Yeni yapılan bir araştırmada Amazon Echo’nun ABD’deki akıllı hoparlör pazarının yüzde 76’sını elinde bulundurduğu belirlendi. Piyasada yer aldığı iki yıl boyunca Amazon Echo 15 milyon adet satıldı.

Alexa sesli asistan ise Echo ile başladığı yolda moda, yemek pişirme ve diğer bir çok alana genişlemiş durumda.

Geliştiricilerle iş birliği liderliği getirdi

Amazon’un bu pazarda liderliği hızlı bir şekilde ele geçirmesinin sebebi olarak şirketin platformunu geliştiricilere ve cihaz üreticilerine açması gösteriliyor. Alexa Skills Kit, üçüncü parti geliştiricilerin Alexa için yeni yetenekler geliştirmesini teşvik ediyor. Alexa’ya yeni yetenekler kazandırmak isteyen geliştiriciler, Alexa’ya bulut üzerinden çalışan kodlar yazabiliyor. Böylece akıllı asistanın sesli komutları daha kolay anlamlandırması sağlanıyor.

Geçtiğimiz ay Amazon, ticari cihaz üreticilerinin bu teknolojiyi kendi ürünlerine yerleştirmesine yardımcı olamk için yeni bir dizi araç tanıttı. Amazon ayrıca Alexa’nın kulakları olarak tanımlayabileceğimiz 7 mikrofonlu sesişleme teknolojisini üçüncü parti donanım üreticilerine açtı. Amazon ayrıca Alexa’ya yapay zeka sunan Amazon Lex teknolojisini de geliştiricilere açık hale getirdi.

Geliştiriciler Amazon’un bu çalışmalarına kayıtsız kalmadı ve Haziran ayının sonuna kadar Alexa’ya 15 bin yeni yetenek sundu.

Bir çok yeni ürün tanıtıldı

Amazon’un Çarşamba günü tanıttığı ürünler arasında,

  • Kılıfı değiştirilebilen, daha küçük ve yüksek ses kaliteli bir Echo,
  • Akıllı ev cihazlarını hiçbir ek müdahaleye gerek kalmadan kontrol edebilen Echo Plus,
  • Bazı görsel uygulamaları çalıştırabilen ekranlı hoparlör Echo Spot,
  • Aile oyunlarında kullanılabilecek renkli ışıklı Echo Button,
  • Ev telefonu olarak da kullanılabilen Echo Connect,
  • Yeni yüksek kaliteli görüntüleri oynatabilen Fire TV

bulunuyor. Amazon ayrıca 2018’de piyasaya sürülecek bazı BMW ve Mini marka otomobillerde Alexa’nın gömülü olarak sunulacağını belirtti.

Kaynak: Geekwire, Business Insider

Amazon çarşamba günkü etkinliğinde yeni nesil Echo akıllı asistan cihazlarını tanıttı. Açıklamada, Alexa'nın geliştirilmesinde bir kasaba dolusu insanın çalıştığı belirtildi. Şu anda Amazon bünyesinde Alexa akıllı asistanı geliştirmek için 5 bin kişiden büyük bir ekip çalışıyor. Üstelik Amazon'un iş ilanları bölümünde Alexa merkezli ekiplerde çalışmak üzere bin 100 kişi daha aranıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği