Alexa ve Cortana’nın iş birliği

Microsoft ve Amazon, Çarşamba günü yaptıkları açıklamada Amazon Alexa ve Microsoft Cortana ses asistanlarının iş birliği yapacağını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon Alexa‘nın patronu David Limp, Haziran’da yapılan bir teknoloji etkinliğinde bir gün sanal asistan Alexa ile Cortana gibi dijital asistanların iş birliği yapmasını umduklarını söylemişti. Limp’in umduğu sonunda gerçekleşiyor.

Birçok insan, günlük planlarını takip etmek, sorularına cevap bulmak için Microsoft’un sesli asistanı Cortana ile her gün konuşuyor. Birçok kişi de sesli kitap dinlemek ya da alışveriş listesine bir şeyler eklemek için Amazon’un sesli asistanı Alexa ile konuşuyor. Amazon ve Microsoft, Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, sesli asistanları Alexa ve Cortana’nın birbirleriyle konuşacakları bir iş birliği yapmayı planladıklarını söyledi.

Yapılacak iş birliği sayesinde Amazon Echo, Echo Dot ve Echo Show ve diğer Alexa destekli cihaz sahipleri “Alexa, Cortana’yı aç” diyerek Microsoft’un ses asistanına talimat verebilecek. Windows 10 işletim sistemi kullanılan cihazlarda da aynı şekilde Cortana aracılığıyla Alexa’ya talimat verilebilecek. Örneğin Amazon Echo sahibi birisi, Alexa vasıtasıyla Microsoft Cortana’da toplantı planlayabilecek, çalışma takvimlerine göz atabilecek. Yapılacak iş birliği bu yılın sonlarına doğru hayata geçirilecek.

Cortana’nın konuğu Alexa

Diyelim ki iştesiniz ve eşiniz “Evde bebek bezi kalmamış.” diye mesaj attı. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızı, iPhone’unuzu ya da Android cihazınızı açıp “Hey Cortana, Alexa’yı aç” diyerek Alexa’ya talimat verebilirsiniz. Alexa da Amazon hesabınızdan ödeme yaparak bebek bezi sipariş edebilir.

Alexa’nın konuğu Cortana

Diyelim ki sabah kahvaltı hazırlıyorsunuz, kahvaltıdan sonra işe gitmeden ufak bir temizlik yapmaya vakit olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz. Alexa’ya “Cortana’yı aç.” diye seslenip ilk toplantınızın kaçta olduğunu öğrenebilirsiniz. Böylece günlük hayatımız biraz daha kolaylaşabilir.

Kaynak: Microsoft Blog, CNNMoney, Recode

Amazon ve Microsoft, Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, ses asistanları Alexa ve Cortana'nın birbirleriyle konuşacakları bir iş birliği yapmayı planladıklarını söyledi. Diyelim ki iştesiniz ve eşiniz "Evde bebek bezi kalmamış." diye mesaj attı. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızı, iPhone'unuzu ya da Android cihazınızı açıp "Hey Cortana, Alexa'yı aç" diyerek Alexa'ya talimat verebilirsiniz. Alexa da Amazon hesabınızdan ödeme yaparak bebek bezi sipariş edecek. Örneğin sabah kahvaltı hazırlıyorsunuz, kahvaltıdan sonra işe gitmeden ufak bir temizlik yapmaya vakit olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz. Alexa'ya "Cortana'yı aç." diye seslenip ilk toplantınızın kaçta olduğunu öğrenebilirsiniz. Böylece günlük hayatımız biraz daha kolaylaşacak. Yapılacak iş birliği bu yılın sonlarına doğru hayata geçirilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği