Siri ekibinden yeni sanal asistan

2007'de Siri'yi üretip 2010'da Apple'a satan Dag Kittlaus ve Adam Cheyer, yeni ürettikleri sanal asistan uygulaması Viv'i pazartesi günü tanıtacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

iOS cihazların sesli asistanı Siri yol tarif edebiliyor, hesap yapabiliyor ya da sizinle Game of Thrones (Taht Oyunları) hakkında sohbet edebiliyor. Genellikle Apple’ın ürünü olarak tanımlanan Siri aslında 2007’de Stanford Araştırma Enstitüsü tarafından bir yan şirket olarak kuruldu. Dag Kittlaus, Adam Cheyer ve Tom Gruber tarafından geliştirilen uygulama 2010’da Apple’a satıldı.

Bu satışın 6 yıl sonrasında Cheyer ve Kittlaus, Viv adını verdikleri yeni bir projeyle karşımızdalar. Önümüzdeki pazartesi günü bir konferansta tanıtılması beklenen Viv uzun süredir geliştiriliyor ve geçtiğimiz yıl 12,5 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Siri’yi bir adım daha öteye taşıdığı ifade edilen uygulama telefonunuza hiç dokunmadan ya da herhangi bir uygulama indirmeden pek çok şey yapmanızı sağlayacak. Viv ile pizza sipariş edebilecek ya da kapınıza bir Uber aracı çağırabileceksiniz. Siri de pizza sipariş etmenizi sağlıyor ancak işlemi tamamlamak için telefonu kullanarak onaylamanız gerekiyor.

50 iş ortağıyla çıkılan yol

Cheyer ve Kittlaus’un bu proje için Uber, Ivee, SeatGuru, Zocdoc ve Grubhub gibi 50 şirketle işbirliği yaptığı ifade ediliyor. Bu rakam etkileyici olsa da geçtiğimiz ay açıklanan Soundhound‘un sanal asistan uygulaması Hound’un 100’ün üzerinde şirketle çalıştığını hatırlatmak gerek.

Tabii Viv’e sesli komutlarla her şeyi yaptırmak farklı bir şey, bu uygulamayı telefonlara yerleştirmek çok farklı bir şey. Kurucuların Facebook ve Google ile şimdiden görüştükleri ifade ediliyor ancak bu uygulama satılacak mı yoksa ayrı bir platform olarak mı devam edecek orası şu anda belli değil.

Sanal asistan pazarı şu anda oldukça kalabalık. Apple’ın Siri’sinin yanı sıra Google’ın Google Now uygulaması, Microsoft’un Cortana‘sı ve Amazon’un Alexa‘sı halihazırda kullanılan sanal asistanlar. Ancak Siri’nin üreticileri olarak Cheyer ve Kittlaus’un bu pazara yapacağı yeni katkılar merakla bekleniyor.

Siri'nin üreticileri Dag Kittlaus ve Adam Cheyer, yeni bir sanal asistan uygulaması ile tekrar karşımızdalar. Viv adı verilen yeni uygulama ile işlerinizi telefona hiç dokunmadan, tamamen sesli komutlarla gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Pazartesi günü tanıtılması beklenen uygulamanın şimdiden 50 adet şirketle ortaklık anlaşması sağladığı ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği