Samsung’un yeni sanal asistanı

Patlayan akıllı telefonları ile çok büyük darbe alan Samsung, yeni telefonları ile sunacağı yapay zeka asistanıyla yaralarını sarmak istiyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung’un son dönemde yeni bir yapay zeka asistanı teknolojisi geliştirdiği ve yeni akıllı telefonu Galaxy S8 ile birlikte bu asistanın kullanıma sunulacağı iddia edilmişti. Geçtiğimiz pazar günü Güney Koreli teknoloji devi Reuters’a yapılan bir açıklamayla yeni yapay zeka asistanı çalışmalarını doğruladı ve bu hizmetin önümüzdeki yıldan itibaren kullanıma sunulacağını açıkladı.

Açıklamada “Bu teknoloji öncelikle Galaxy akıllı telefonlarda sunulacak, daha sonra da ev aletlerinde ve giyilebilir cihazlarda sesli komut desteği şeklinde kullanılacak.” denildi.

Geliştiriciler için entegrasyon seçeneği

Samsung yeni asistan özelliği konusunda detaylı bir bilgi vermedi ama bu servisin üçüncü parti servislerle entegrasyon özelliği bulunacağını belirtti. Samsung başkan yardımcısı Rhee Injong yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu: “Geliştiriciler kendi servislerini bizim birimimize ekleyerek yükleyebilecekler. Samsung kendi başına hiçbir şey yapmasa bile daha fazla servis eklendikçe birim daha akıllı hale gelecek, yeni servisleri öğrenecek ve son kullanıcılara bunları basit bir şekilde sunacak.

Trademark Ninja tarafından paylaşılan belgelere göre Samsung’un yeni asistanının adı Bixby olabilir. Ancak çoğu projede, çalışma aşamasında geçici bir isim seçildiğini ve ürün piyasaya çıkacağında yeni bir isim belirlendiğini de göz önünde bulundurmak gerek.

Google ve Apple’a yanıt

Samsung bünyesine yeni kattığı Viv Labs‘e bu teknolojiyi geliştirme ve yeni asistan hizmetini kullanıma hazır hale getirme görevini verdi. Samsung’un, cihazlarının yapay zeka kapasitesini artırma çabası aslında beklenmedik bir durum değil. Google ve Apple gibi diğer teknoloji şirketleri de kendi asistan hizmetlerini daha zeki ve daha etkileşimli hale getirmek için çalışıyor.

Şirketin son dönemde patlayan akıllı telefonları ve tehlikeli çamaşır makineleri ile yaşadığı sorunlar göz önünde bulundurulduğunda, Samsung’un bir sonraki akıllı telefonunda kesinlikle başarılı olması gerekiyor. Yeni ve güçlü bir sanal asistan hizmeti, Samsung’a diğer teknoloji şirketleriyle rekabet etmek için iyi bir koz verebilir.

Kaynak: The Next Web

Samsung’un yeni bir yapay zeka asistanı üzerine çalıştığı iddiaları sonunda resmiyet kazandı. Şirketten yapılan açıklamada, üçüncü parti uygulamalarla entegre olarak çalışabilecek yapay zeka asistanının önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceği belirtildi. Akıllı telefonların yanı sıra akıllı ev aletleri ve akıllı saatlerde de kullanılacak olan bu servisin Samsung’a rakipleri Apple ve Google karşısında yeni bir koz sağlaması bekleniyor. Yapay zeka asistanının adı Bixby olabilir.2 yanıt

Yorumunuz: