Google’ın 5 yeni cihazı

Google dünkü konferansında tanıttığı, aralarında akıllı telefon ve sanal gerçeklik gözlüğü de bulunan beş yeni cihazla rakiplerine meydan okudu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google dünyaca ünlü bir teknoloji şirketi olarak herkes tarafından biliniyor ve kullanılıyor. Arama motoru, internet tarayıcısı, haritaları, işletim sistemi hatta otonom araç yazılımı ile Google hayatımızın pek çok alanında yer alıyor. Ancak bugüne kadar Google genellikle bir yazılım şirketi olarak tanındı. Pek çok ürününü kullansak da çoğu müşterisi Google’ın bir ürününü elinde tutmuş değil.

Dün yapılan Google donanım konferansı #madebygoogle, Google’ın fiziksel ortamda da kendine yer edinmek istediğinin kanıtı gibiydi. Şirket bir telefon, bir sanal gerçeklik gözlüğü, bir akıllı hoparlör, bir televizyon sistemi ve bir kablosuz ağ cihazı olmak üzere, beş yeni cihaz tanıtarak bu alanda ne kadar iddialı olduğunu gösterdi.

Telefon: Google Pixel

Google Pixel‘in özelliklerine dair aslında dünden önce de pek çok şey öğrenmiştik. Üstün donanımsal özelliklerle ve Google’ın uygulamaları ile donatılmış olan telefona dair dün öğrendiğimiz en önemli bilgilerden birisi ise kamera hakkında oldu.

Google, Pixel’in kamerasının şu anda piyasadaki en iyi akıllı telefon kamerası olduğunu söylüyor. Yine Google yazılımı ile desteklenen 12 megapiksellik kamera, hızlı fotoğraf çekimi yapıp fotoğraflar arasından en iyisini seçebiliyor. Ayrıca çok düşük ışıklı ortamlarda bile kendisini ayarlayabilen akıllı HDR+ teknolojisi ile fotoğrafların karanlık çıkması engelleniyor.

650 dolarlık fiyatıyla iPhone ve Samsung’un en gelişmiş telefonlarına direkt rakip olan telefon, bu tarz cihazlardan beklenilen performansı sunmakta zorlanmayacak gibi görünüyor. Google Pixel ‘Epey Siyah’, ‘Oldukça Mavi’ ve ‘Çok Gümüş’ gibi ilginç renk seçenekleri ile satışa sunulacak. Google Pixel şu anda ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya’dan ön siparişle alınabiliyor. İlk teslimatın Kasım ayında yapılması planlanıyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü: Daydream VR

Google bu cihazıyla, şimdiye dek Samsung VR ve HTC Vive tarafından domine edilen üst düzey sanal gerçeklik gözlüğü piyasasına giriş yapıyor. Uzun süredir merakla beklenen Daydream deneyimi de sonunda müşterilerle buluşmuş olacak.

Daydream VR, Google Pixel ile kolaylıkla kullanılabiliyor. Telefon ve gözlük birbirini algılayarak kablosuz olarak iletişim kurabiliyor. Cihazın kontrol çubuğu da ekrandaki görüntüyü kontrol etmek için kullanılabiliyor. Daydream’de görüntülemek için VR destekli içerikler Google Playstore’dan indirilebiliyor.

Akıllı hoparlör/ev asistanı: Google Home

Google’ın hayatımıza dahil etmek istediği yapay zeka ürünü Google Assistant, bu akıllı hoparlörle birlikte evimizin salonunda, evin bir üyesi olarak yer almak istiyor. Bilmediğimiz her şeyi bu asistana sorup konu hakkında bilgi alabiliyoruz. Ayrıca Youtube, Spotify ya da Pandora üzerinden müzik dinlemek için de Google Home‘a komut verebiliyoruz. Aynı şey video için de geçerli ancak bunun için televizyonunuzda Chromecast bulunması gerekiyor.

Google Home’un en önemli özelliği ise tüm akıllı ev cihazlarınızla iletişim kurabilecek şekilde tasarlanmış olması. Yani Google Home’a ışıkları, perdeleri, kapıları açıp kapatmasını söyleyebilirsiniz. IFTTT ile uyumlu olarak çalışabilen cihaz, tüm evinizi sadece sesinizle kontrol etmenizi sağlıyor.

Televizyon sistemi: Chromecast Ultra

Google’ın televizyona görüntü aktarma sistemi Chromecast’in yeni versiyonu Chromecast Ultra, 4K video ve HDR desteği ile bugüne dek kullanılan Chromecast cihazların son teknolojiye uygun hale getirilmiş versiyonu. Akıllı telefonunuzla ya da Google Home cihazınızla kontrol edebileceğiniz bu küçük alet sayesinde, telefon ya da bilgisayarınızdaki görüntüleri kolayca televizyona aktarabiliyorsunuz. Ayrıca Chromecast Ultra’nın ethernet girişi ile çok daha hızlı bir bağlantı elde etmek mümkün.

Kablosuz ağ cihazı: Google Wifi

Geniş evlerin en büyük problemlerinden birisi, evin bazı noktalarında internetin iyi bir şekilde kullanılamaması. Modemin bulunduğu noktadan uzaklaşınca zayıflayan internet bağlantısı, internet kablosuz olsa bile modemin bulunduğu odada sabit bir şekilde durmayı gerektiriyor. Google, bu probleme çözüm olarak Google Wifi’ı geliştirmiş.

Küçük ve yuvarlak şekilde tasarlanan cihaz evin farklı noktalarına yerleştirilerek sinyal şiddetini artırabiliyor. Üstelik cihaza uzaktan bağlanıp, belirli cihazların ya da kullanıcıların internet bağlantısını kesmek mümkün. Bilgisayarın başından kalkıp sofraya gelmeyen çocuklar için etkili bir çözüm.

Kaynak: Cnet

Google'ın dün düzenlenen donanım konferansında beş yeni cihaz tanıtıldı. Yeni akıllı telefon Google Pixel, sanal gerçeklik gözlüğü Daydream VR, ev asistanı Google Home, televizyon sistemi Chromecast Ultra ve kablosuz ağ düzenleyicisi Google Wifi, şirketin gerçek dünyada kendine yer bulmak istediğini gösterdi. Sade ve şık tasarımlara sahip cihazlar birbirleri ile uyum içinde çalışıyor ve Google tüm bu cihazlarla müşterilerine yeni bir yaşam stili sunuyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği