Google Tango sonunda kullanıma sunuldu

Google'ın akıllı telefonlar için geliştirdiği Tango platformu, Lenovo'nun yeni telefonu Phab2 Pro ile birlikte kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İki yıldan uzun bir süre boyunca geliştirildikten sonra Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği artırılmış gerçeklik sistemi Tango sonunda kullanıma hazır hale geldi. Şu anda sadece Lenovo’nun 500 dolarlık Phab2 Pro modelinde kullanılan Tango’nun önümüzdeki yıldan itibaren yeni Android telefonlarda kullanılması bekleniyor.

Tango’nun kullanıma sunulması ile birlikte 35 adet Tango uyumlu uygulama da tanıtıldı. Geliştiriciler hala sistemin nasıl kullanılması gerektiği konusunda deneysel çalışmalar yürütürken kimi uygulamaların oldukça başarılı sonuçlar doğurduğunu ve teknolojinin geleceği ile ilgili umut vaat ettiğini söylemek mümkün.

Etkileyici oyunlar ve uygulamalar

Oyun severler için Tango kesinlikle daha çarpıcı bir oyun deneyimi sunacak. Crayola Color Blaster gibi oyunlar, sistemin geniş oyun alanını nasıl kullanabildiğini ve bu teknolojinin takip yeteneklerini gözler önüne seriyor.

Ancak Tango üzerinde geliştirilen diğer uygulamalar arasında da oldukça ilgi çekici olanlar var. Örneğin iStaging adlı uygulama, evinize satın almayı düşündüğünüz yeni eşyaların, onları yerleştirmeyi planladığınız alanlarda nasıl duracağını görmenizi sağlıyor. Bu uygulama, son birkaç ayda Tango’nun haritalandırma yeteneğinin ne kadar geliştirildiğinin altını çiziyor. Mattersport’un Scenes uygulaması da kullanıcıların içinde bulundukları alanın 3D görüntülerini kaydetmelerini sağlıyor. Bunun tam olarak nerede kullanılabileceği henüz netleşmemişse de görsel olarak oldukça etkileyici bir sonuç ortaya çıktığını söylemek mümkün. Ayrıca bu uygulama da Tango’nun şimdiden ne kadar detaylı bir teknoloji olduğunu gösteriyor.

https://twitter.com/Lucas_Matney/status/793438078467579905

Google Daydream ile birleşecek

Söylentilere göre Tango, ilk kez tanıtıldığı günden bu yana Google içinde bazı kurumsal değişikliklere uğradı. Programın artık direkt olarak, şirketin akıllı telefonlar için geliştirdiği sanal gerçeklik platformu Google Daydream ile bir arada geliştirildiği söyleniyor. Gelecekte bu iki platformun birleştirilmek istendiğini anlamak çok zor değil. Gelecekte hem Tango hem de Daydream ile uyumlu bir akıllı telefon üretilirse, Tango’nun teknolojilerinin Daydream’e büyük katkı sağlayacağını söylemek mümkün.

 

En nihayetinde Tango kitlesel kullanım için üretilmiş bir sistem. Derinlik algılayıcı kameralar eninde sonunda akıllı telefonlarda belirli kullanım alanlarıyla birlikte sunulacak ve insanların günlük yaşamına dahil olacak. Tango şimdilik sadece tek bir cihazda kullanıma sunularak nispeten cansız bir başlangıç yaptı ancak kaliteli bir deneyim sunarak umut vaat ettiğini görmek mümkün.

Kaynak: Tech Crunch

Google iki yıldan daha uzun bir süredir Tango adlı artırılmış gerçeklik platformu üzerinde çalışıyordu. Sonunda bu platformu halkın kullanımına sunan Google, piyasaya Lenovo'nun Phab2 Pro telefonu ile giriş yaptı. 2017'de çıkacak yeni Android telefonlarda da Tango'nun destekleneceği düşünülüyor. Platformla birlikte sunulan Tango uyumlu 35 yeni uygulama, bu yeni platformun gelecekte çok daha kullanışlı kale gelebileceğini kanıtlıyor. Zamanla yaygınlaşması beklenen artırılmış gerçeklik platformunun, Google'ın diğer sanal gerçeklik girişimi Daydream ile birleşmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği