Telegram 100 milyon kullanıcıya ulaştı

Kriptolu mesajlaşma uygulaması Telegram’ın 100 milyon aktif kullanıcısı günde 15 milyar mesaj gönderiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kriptolu altyapısıyla mahremiyet ve gizliliğe önem veren kullanıcılar arasında hızla yayılan ücretsiz mesajlaşma uygulaması Telegram, piyasaya çıkışından sadece iki buçuk yıl sonra aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Daha etkileyici olan ise şirketin bu rakama her gün 350 bin yeni kullanıcı ekliyor olması.

Rusya’nın Mark Zuckerberg’ü olarak tanınan (ve Rus Hükümeti’nin kurucusu olduğu sosyal ağ VK‘ye yönelik sansür taleplerini kabul etmediği için ülke dışına sürülen) meşhur İnternet Girişimcisi 1984 doğumlu Pavel Durov tarafından geliştirilen Telegram, masaüstü dahil tüm platformlardan erişilebilen mesajlaşma deneyimi ile oldukça popülerleşti. Güncel mesajlaşma uygulamalarındaki bütün özelliklere sahip (ve kendine has yenilikçi detaylara da sahip) uygulama sık güncelleme aralıklarına sahip.

Pavel Durov
Pavel Durov

Bugüne dek en büyük eksikliği yeterli kullanıcısı olmaması olan uygulama artık bu problemi çözmüş gibi görünüyor. Ancak dişli rakipleri Whatsapp, Facebook Messenger ve Skype’ta bulunan sesli ve görüntülü görüşme özelliklerinin Telegram’da bulunmaması kimi kullanıcılar için eksiklik olarak nitelendiriliyor.

Bulut (cloud) teknolojisi ile mesajlarınızı kayıt altında tutan uygulamada, bir cihazda başladığınız iletişime diğerinde devam edebiliyor ve eski mesajlarınıza kolayca erişebiliyorsunuz. Bu konuşmaların başka birinin eline geçmesi gibi durum da söz konusu değil çünkü Telegram mesajlarınızın gizliliğini koruyan ‘uçtan uca şifreleme’ sistemini kullanıyor.

Uygulamanın bu kadar popüler olması şaşırtıcı değil. Aylık 100 milyondan fazla kullanıcının günde 15 milyardan fazla mesaj göndermesi, daha üç yıllık bile olmayan bir şirket için etkileyici. Mesajlaşma uygulamalarını, ‘süper güçler’ (WhatsApp, Facebook Messenger, Skype), ‘orta ölçekliler’ (Line, Viber, WeChat) ve ‘büyümekte olanlar’ (Kik, Tango, KakaoTalk) şeklinde üç gruba ayıracak olursak, Telegram’ın artık büyümekte olanlardan ayrılıp orta ölçekliler arasına katıldığını söyleyebiliriz. Her gün eklenen 350 bin yeni kullanıcısıyla Telegram yakın gelecekte sektörün devlerini de zorlamaya başlayabilir.

Telegram hizmeti Android, iOS, Windows Phone, Mac, Windows ve Linux işletim sistemlerine kurulabiliyor. Hatta web sürümü ile web tarayıcısı içinde çalıştırabilmek dahi mümkün.

Hızlı mesajlaşma uygulaması Telegram'ın 100 milyon aktif kullanıcısı her gün 15 milyar mesaj gönderiyor. Ücretsiz uygulamaya mobil ve masaüstü cihazlarda tüm işletim sistemlerden ulaşmak mümkün.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği