Google I/O’nun sepetinden çıkanlar

Google'ın geliştirici konferansı Google I/O'da Android N, sanal gerçeklik, Google Home ve yeni iletişim yöntemleri ön plana çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın yıllık geliştirici konferansı Google I/O, şirketin önümüzdeki bir yıl içerisinde kullanıma sunmayı planladığı yeni teknolojilerin tanıtıldığı bir etkinlik oldu. Bu teknolojiler arasında yeni Android versiyonu Android N, sanal gerçeklik platformu Daydream, ev iletişim sistemi Google Home, yeni iletişim ve geliştirici araçları bulunuyor.

Android N

Google Android N için Mart ayında bir tanıtım yayınlamıştı. Konferansta yeni işletim sisteminin yetenekleri detaylı olarak incelendi. Android N sanal gerçeklik desteği, az kullanılan uygulamaları ana ekrandan kaldırması ve uygulamalar arası hızlı geçiş özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Yeni Android’in daha yüksek performansla çalışması ve işletim sistemini otomatik güncellemesi bekleniyor. Bugüne kadar yeni sürümlerine alfabetik sırayı takip ederek şekerleme isimleri veren Android, yeni sürüm için henüz bir isim bulmuş değil. Google isim için kullanıcıların önerilerini bekliyor. N harfiyle başlayan tatlı yiyecekler olarak Nougat ve Nutella isimleri öne çıkıyor.

Akıllı saatler için geliştirilen Android Wear 2.0 da yeni gelişmelerle geliyor. Bu gelişmelerin en dikkat çekeni, akıllı telefona ihtiyaç duymadan akıllı saat üzerinde çalışabilen uygulamalar. Pil ömrünün ve fitness özelliklerinin geliştirilmesi de bekleniyor. İletişim konusunda da akıllı cevap, el yazısı algılama ve yeni bir klavye Android Wear 2.0 ile gelen özelliklerden. Geliştiriciler için bu hafta yayınlanması beklenen işletim sistemi, sonbahardan itibaren kullanıma sunulacak.

Android VR

Google’ın yeni nesil sanal gerçeklik cihazları ve bu cihazlar için kullanılacak kontrol çubukları için yaptığı tasarımlar konferansta tanıtıldı. Ayrıca Android tabanlı sanal gerçeklik çözümleri platformu Daydream de geliştiricilerin kullanımına sunuldu.

Google Daydream için uygun olacak telefonların özelliklerini açıkladı. Platforma uygun telefonların, büyük telefon üreticileri tarafından sonbaharda üretilmesi bekleniyor. Pek çok sanal gerçeklik uyumlu içerik ve oyun da konferansta müjdelendi. Bunlar arasında Google Play Movies, Street View ve Google Photos da bulunuyor.

Google Home

Google’ın Siri benzeri sesli asistanı Google Now ile çalışan Google Home, ev içerisinde sesli komutlarla kullanılabilen ve diğer akıllı ev cihazlarını kontrol edebilen bir cihaz. Hoparlör görüntüsündeki cihaz müzik dinlemek için de kullanılabiliyor. Kullanıcının izni olursa cihaz Google Takvim gibi uygulamalara bağlanarak yaklaşan etkinlikleri haber verebiliyor.

İletişim

Google daha önce Talk ve Hangouts gibi uygulamaları ile mesajlaşma alanında pay sahibi olmak isteyen Google, bugüne kadar istediğini elde edememişti. Şirketin geliştirdiği yeni uygulama Allo biraz daha farklı bir alana adım atmış gibi görünüyor. Allo ile konuşma sırasında Google araması yapılabilecek. Ayrıca uygulamanın akıllı cevap özelliği, karşı tarafın yazdığı mesaja verilebilecek jenerik cevapları kullanıcıya önerecek. Örneğin “Günün nasıldı?” sorusuna “İyiydi teşekkürler” yazabileceğinizi tahmin eden Allo, bu cevabı tek dokunuşla göndermenize olanak sağlayacak.

Google’ın iletişim alanında bir diğer atılımı da Google Duo. Video görüşme uygulaması, Apple’ın Facetime’ı ve Microsoft’un Skype’ına rakip olarak üretildi. Uygulamayı diğerlerinden farklı kılan özellik ise, görüntülü konuşma öncesinde, telefon açılmadan önce arayan kişinin görüntüsünün karşı tarafa iletilmesi. Böylece kullanıcılar gelen aramaların kim tarafından nasıl bir ortamda yapıldığını, telefonu açmadan görebilecek. Uygulama bu yaz Android ve iOS için kullanıma sunulacak.

Google I/O geliştirici konferansında, önümüzdeki bir yıl içinde göreceğimiz, Google ve Android için geliştirilen yeni teknolojiler sergilendi. Konferansta Android N, Daydream, Google Home, Allo, Google Duo gibi yeni ürünler tanıtıldı.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği