Google I/O 2019 etkinliğinde duyurulan her şey

Google'ın her yıl düzenlediği geliştirici konferansı Google I/O'da şirketin son bir yılda geliştirdiği yeni ürün ve servisler tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın yıllık geliştirici konferansı Google I/O Salı günü, 7 binden fazla geliştiricinin katılımıyla başladı. Google CEO’su Sundar Pichai etkinlikte sahneye çıkan ilk isim oldu. Pichai, Android Q’dan Google Assistant’a kadar, Google’ın eviniz, arabanız ve yaşamınız için geliştirdiği uygulamaları, cihazları ve hizmetleri anlattı.

Yaklaşık iki buçuk saatlik açılış konuşmasında Google yöneticileri yeni Google Nest Hub Max’i, Lens ve AR için planlarını, yeni ve daha ucuz Pixel 3A ve 3AXL telefonları ve Android Q ile gelecek yenilikleri anlattı. Şirket, yeni oyun platformu Stadia ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Google I/O 9 Mayıs’a kadar devam edecek. Google’ın I/O geliştirici konferansında şimdiye kadar açıkladığı şeyler şu şekilde:

Google Lens ve AR

Açılış konuşmasının başında Google, Google Arama ve Lens’in telefonun artırılmış gerçeklik kullanımlarına nasıl daha derinden entegre edileceğini anlattı. Sahneye yansıtılan büyük beyaz köpek balığı görüntüsü ilgi çekiciydi. Google Lens’in okuma yazma bilmeyen birine nasıl yardım edebileceğini gösteren şu video, bu teknolojinin uygulama alanları hakkında daha fazla fikir verebilir:

Google Duplex

Geçtiğimiz yılki Google I/O konferansında, sizin adınıza arama yapabilen bir asistan olarak tanıtılan Google Duplex’in web üzerinden kullanılabileceği ve daha fazla alanda işlerinizi yapmanıza yardımcı olacağı açıklandı.

Google Assistant

Açılış konuşmasının önemli bir kısmı Assistant için ayrıldı. Teknoloji devi, yapay zekalı kişisel asistanını aracınız da dahil olmak üzere çok daha fazla noktada kullanılabilir hale getirmek istiyor.

Android Q

Bu yaz ya da sonbaharda kullanıma sunulması planlanan Android Q, mahremiyeti artırmaya ve daha kullanışlı bildirimler sunmaya odaklanacak. İşletim sistemi ayrıca bir dizi kullanışlı yeni özelliğe de sahip olacak. Karanlık tema sayesinde hem gözler daha az yorulacak hem de pil ömrü uzatılabilecek. Google ayrıca katlanabilir Android telefonlar için destek geliştirdiğini belirtti. Android Q için de 3. beta sürümü kullanıma sunuldu.

Hub Max ve Google akıllı ev aletleri

Google, akıllı ev aletleri üzerinde yeniden çalışmaya başladığını duyurdu. Nest akıllı ev markası ve Google Home akıllı cihazları artık Google Nest markası altında bir arada kullanılacak. Yeni markanın ürünlerinden biri de Google Nest Hub Max adlı 10 iç ekranı bulunan bir kontrol merkezi.

Pixel 3A ve Pixel 3A XL

Yeni Pixel 3A ve Pixel 3A XL Android telefonlar, Google’ın Pixel 3 ve Pixel 3 XL modellerinin daha ucuz versiyonları olarak Salı gününden itibaren satışa sunuldu. Yeni telefonlar, Android deneyimini ve Google’ın başarılı kameralarını direkt üreticinin telefonları üzerinden yaşamak isteyenler için daha ucuz bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Yapay zeka

Google yapay zeka ve ses tanıma teknolojisini engelli insanlara yardımcı olmak ve yaşamlarını daha bağımsız hale getirmek için kullanıyor. Şirket ayrıca yapay zeka teknolojisinin, bazı onkologlar tarafından tespit edilemeyen durumları bile tespit edebildiğini söylüyor.

Chrome

Google, diğer tarayıcıların kullanıcı mahremiyetini korumak için attığı adımların Google Chrome’da da uygulanacağını söyledi.

Kaynak: CNET

Google'ın yıllık geliştirici konferansı Google I/O Salı günü, 7 binden fazla geliştiricinin katılımıyla başladı. Google CEO'su Sundar Pichai etkinlikte sahneye çıkan ilk isim oldu. Pichai, Android Q'dan Google Assistant'a kadar, Google'ın eviniz, arabanız ve yaşamınız için geliştirdiği uygulamaları, cihazları ve hizmetleri anlattı. Google I/O 9 Mayıs'a kadar devam edecek. Google'ın I/O geliştirici konferansında şimdiye kadar açıkladığı şeyler şu şekilde:

  • Google Lens ve AR telefonlardaki artırılmış gerçeklik kullanımlarında daha fazla yer alacak.
  • Google Duplex web üzerinden de kullanılabilecek.
  • Google Assistant'a yeni kullanım alanları ekleniyor.
  • Android Q ile birlikte karanlık tema geliyor.
  • Google akıllı ev aletleri artık Google Nest markası altında toplanacak.
  • Pixel 3A ve Pixel 3A XL Google'ın en son akıllı telefon teknolojilerini daha ucuza sunacak.
  • Yapay zeka engelli insanların hayatını kolaylaştırmak ve hastalıkları tespit etmek için kullanılacak.
  • Chrome mahremiyete daha fazla önem verecek.

2 Yorum

  • bu makalede hiç bir bilgi vermediğinizin farkında mısınız ? halbuki bu başlıkların her birinin altında o kadar çok yenilik duyurusu ve değişiklik vr ki. ben bu makaleyi ileride bakmak için özet yazısı gibi kaydetmeye gelmiştim halbuki, bu yazı bomboş

  • Ustune bir de saka gibi ‘duyurulan her sey’ yazmislar. Amirim buralari cok salladi sanirim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği