Google I/O etkinliğinden detaylar

Google çarşamba günü gerçekleştirdiği Google I/O etkinliğinde yeni işletim sistemi Android O'nun beta sürümünü ve yeni işlevlerini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google çarşamba günü gerçekleştirdiği Google I/O etkinliğinde yeni işletim sistemi Android O’nun beta sürümünü ve yeni işlevlerini tanıttı. Google ayrıca yeni programlama dili Kotlin’i ve yapay zekaya verdiği önemi de katılımcılarla paylaştı.

Kotlin, tamamen Android’le ve mevcut geliştirici kodları ile uyumlu bir programlama dili. Yeni işletim sistemi ile birlikte Kotlin de kullanıma sunulacak.

Güvenlik konusuna yeni yatırımlar yapan Google, yeni işletim sistemini, cihazları güvenli ve sağlıklı tutacak şekilde geliştirdi. Android O ile birlikte kullanıma sunulacak Play Protect, makine öğrenimi ile virüs ya da zararlı yazılım barındıran uygulamaları tespit edecek.

İşletim sistemi optimizasyonları konusunda ise Android O önceki modellere göre gözle görülür değişiklikler barındırıyor. Bir önceki işletim sistemine göre iki kat daha hızlı açılan Android O ayrıca telefonda pilin hızlı bitmesine ve telefonun donmasına sebep olan uygulamaları daha iyi bir şekilde tespit edebilecek. Pil ömrünü artırmak için de çalışmalar yürüten Google, uygulamaların arka plandaki aktivitelerine bazı sınırlar getirecek.

Kullanıcıya sağlanan kolaylıklar

Diğer yeni özellikler arasında ‘otomatik doldurma’ göze çarpıyor. Özellikle kullanıcılar yeni bir cihaz kullanmaya başladığında, her uygulamaya tek tek giriş yaparken zorlanmasın diye geliştirilen özellik, uygulamalara doğru kullanıcı adını otomatik olarak girecek.

Yeni akıllı metin seçme özelliği sayesinde ise bir kullanıcı bir adresi kopyaladığında haritalarda açma, telefon numarasını kopyaladığında ise arama seçeneği önerilecek.

Google’ın bu yıl içinde kullanıma sunacağı TensorFlow Lite ile, geliştiriciler makine öğreniminden daha fazla yararlanabilecek. Google’ın açık kaynak makine öğrenimi kütüphanesi TensorFlow’a dayalı olarak geliştirilen proje hızlı ve hafif kullanımlar için tasarlandı. Google ayrıca TensorFlow’un gerçek zamanlı performans artırmak için kullanabileceği bir yapay sinir ağı API’ı geliştiriyor.

Android Go

Yeni ve gelişmiş işletim sistemi Android O özellikle en son çıkan yüksek performanslı modellere hitap ederken, daha düşük performanslı cihazlar için Android Go adlı bir işletim sistemi daha geliştirildi. 2018’den itibaren kullanıma sunulacak Android Go, 1GB ya da daha az RAM’e sahip cihazlarda kullanılabilecek. Android Go uygulamaları, düşük bant aralığına göre optimize edilecek. Diğer uygulamalar da Android Go üzerinde kullanılabilecek ancak işletim sistemi, kendisi için geliştirilmiş uygulamaları ön plana çıkaracak.

Google’ın özellikle ulaşılması en zor olan mobil kullanıcılara erişebilmesi için Android Go ideal bir araç olabilir. Android’in toplamda 2 milyardan fazla cihazda kullanıldığını belirten Google CEO’su Sundar Pichai yeni kullanıcılara ulaşmak istediklerini belirtti.

Öte yandan Google’ın giyilebilir cihazlar için geliştirdiği Android Wear işletim sistemi 24 büyük akıllı saat üreticisi tarafından kullanılırken, otomobiller için geliştirilen Android Auto ise 300’den fazla otomobil modelinde kullanılabiliyor.

Yapay zeka vurgusu

Tüm bunların yanı sıra, etkinlikte en çok öne çıkan noktalardan birisi de Google’ın yapay zekaya verdiği önemdi. Öyle ki, Sundar Pichai, yapay zekanın yaratacağı devrimin, mobil devrimden bile daha büyük olabileceğini belirterek şirketin bu alanda yapacağı yatırımları anlattı. Google Arama, Google Asistan, Gmail, Android, Google Photos, Google Cloud gibi kullandığımız pek çok Google ürünü artık yapay zeka odaklı olarak geliştirilecek.

Son dönemde bu alanda ciddi ilerlemeler kaydedildiğini belirten Pichai, konuşma algılama konusunda yapay zekanın hata oranını son bir yıl içinde yüzde 8,5’ten yüzde 4,9’a düşürdüklerini belirtti. Aynı şekilde yapay zekanın görsel algılama yeteneği de tarihte ilk kez insan yeteneklerinin önüne geçti.

Kaynak: ZDNet

Google çarşamba günü gerçekleştirdiği Google I/O etkinliğinde yeni işletim sistemi Android O'nun beta sürümünü ve yeni işlevlerini tanıttı. Google ayrıca yeni programlama dili Kotlin'i ve yapay zekaya verdiği önemi de katılımcılarla paylaştı. Etkinlikte ayrıca düşük performanslı cihazlar için geliştirilen Android Go işletim sistemi de tanıtıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği