Android 9 Pie kullanıma sunuldu

Android 9 ya da Android Pie olarak adlandırılan işletim sistemi Pazartesi günü Google'ın Pixel telefonları için kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni nesil Android yayımlandı. Android 9 ya da Android Pie olarak adlandırılan işletim sistemi Pazartesi günü Google’ın Pixel telefonları için kullanıma sunuldu. Google daha önce bu işletim sisteminin ön gösterim versiyonunu Mart ayında açıklamış, bazı özelliklerini de Mayıs ayındaki Google I/O etkinliğinde tanıtmıştı.

Android Beta programına dahil olan kişiler, Sony, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlus ya da Essential marka telefona sahip olmaları durumunda güncellemeyi sonbaharın sonunda yapabilecek. Google diğer iş ortaklarıyla da çalıştığını ve bu yıl içinde işletim sistemini onlara da sunmayı planladığını açıkladı.

Yapay zeka yardımcı olacak

Android Pie genellikle perde arkası gelişmelere odaklanmış durumda. Bu gelişmelerle Android telefonların daha hızlı çalışması ve pil ömrünün artırılması hedefleniyor. Bunun içinde, arka planda sessizce çalışan ve size uygulama ya da kısayol öneren yapay zeka araçları da bulunuyor. Bu araçlar ihtiyacınız olan bilgileri web sitelerinden parçalar halinde sunarak, ufak bir bilgi için uygulama yüklemenizi ya da bir sitede saatler geçirmenizi önlemeye çalışıyor.

Android Pie’a gelen en büyük güncellemelerden biri de çentik desteği. iPhone X ile popülerleşen ekranın üzerinde iki çentikli telefon tasarımı özellikle ekran alanından kazanmak için kullanılıyor. Android Pie artık bu tasarıma sahip telefonların bu alanları rahatça kullanmasını sağlayacak. Tabii ki her telefonun bu tasarımı kullanmasına gerek yok.

Düşük enerji tüketimi

Android Pie ayrıca uyarlamalı batarya adı verilen bir teknoloji ile Android telefonları daha etkin olarak kullanmayı sağlıyor. Uyarlamalı batarya en çok kullandığınız uygulamalara öncelik vererek daha az kullandığınız uygulamaların batarya kullanımını azaltıyor.

Akıllı telefon bağımlıları için de yeni Android bazı araçlar geliştirdi. Google’ın amaçlarına ters düşüyor gibi görünse de bu araçlar kullanıcıların telefonlarını daha az kullanmasını sağlamayı amaçlıyor. Yeni bir gösterge ekranı hangi uygulamaya ne kadar vakit harcadığınızı ve toplamda telefonu ne kadar kullandığınızı gösteriyor. Dilerseniz bu ekrandan bazı uygulamalara zaman sınırı koyabiliyorsunuz.

Üretiliyor ama kullanılmıyor

Google tüm bu yeni özellikler Android Pie ile sunsa da insanları yeni işletim sistemine yönlendirmek hiç kolay değil. Çünkü Android’in her yıl yeni bir sürümü çıksa da kullanıcılar hala eski sürümleri kullanmakta ısrar ediyor. Pie öncesi üretilen en son Android sürümü olan Oreo’nun kullanım oranı sadece yüzde 12. Ondan önceki üç versiyon Nougat, Marshmallow ve Lollipop tüm Android telefonların yüzde 75’inde yüklü. Bunların en eskisi olan Lollipop 2014’te piyasaya çıkmıştı. Apple’ın ise böyle bir problemi yok. iPhone ve iPad kullanıcılarının yüzde 81’i en son iOS sürümü olan iOS 11’i kullanıyor.

Kaynak: CNet

Android 9 ya da Android Pie olarak adlandırılan işletim sistemi Pazartesi günü Google'ın Pixel telefonları için kullanıma sunuldu. Android Pie genellikle perde arkası gelişmelere odaklanmış durumda. Bu gelişmelerle Android telefonların daha hızlı çalışması ve pil ömrünün artırılması hedefleniyor. Yeni Android'de bulunan yapay zeka destekli araçlar, ihtiyacınız olan bilgileri web sitelerinden parçalar halinde sunarak, ufak bir bilgi için uygulama yüklemenizi ya da bir sitede saatler geçirmenizi önlemeye çalışıyor. Android Pie ayrıca uyarlamalı batarya adı verilen bir teknoloji ile en çok kullandığınız uygulamalara öncelik vererek daha az kullandığınız uygulamaların batarya kullanımını azaltıyor. Akıllı telefon bağımlıları için de yeni Android bazı araçlar geliştirdi. Google'ın amaçlarına ters düşüyor gibi görünse de bu araçlar kullanıcıların telefonlarını daha az kullanmasını sağlamayı amaçlıyor.

3 Yorum

  • Android sürümlerinin güncellenmemesi son kullanıcı değil üretici kaynaklı. Samsung 5 sene evvel çıkardığı telefon için güncelleme yayınlamazsa ortalama kullanıcı ne yapabilir ki?

    • Kesinlikle katılıyorum. iOS’un son güncellemesini iPhone 5s bile alacak mesela

  • Android yeni sürüme geçmek kolay sanki. Bende Pie kullanmak istiyorum ama telefon üreticisinin keyfini beklemek zorundayım.
    önceki telefonum kitkat tan yukarı çıkamadı. Şimdiki telefonum oreoyu daha yeni aldı. Pie alacağı ise meçhul.
    Ne zaman uygulama yükler gibi, işletim sistemini yükleyebilirsek o zaman herkesin son sürümü kullandığını göreceksiniz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği