Yeni Android’in adı Oreo oldu

Google, Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 8.0'a Oreo adını verdi. Aylardır geliştirme aşamasında olan sürüm yıl sonunda kullanıcılara sunulacak

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 8.0’a Oreo adını verdi. Aylardır geliştirme aşamasında olan sürüm yıl sonunda kullanıcılara sunulacak.

Google her yeni Android sürümüne, alfabetik olarak bir tatlı ya da şekerleme adı veriyor. Önceki sürümler sırasıyla Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, Kitkat, Lollipop, Marshmellow ve Nougat olarak adlandırılmıştı. Yeni sürümün O harfiyle başlaması gerekiyordu ve popüler bisküvi Oreo bu isim için en önemli aday olarak görülüyordu. Nitekim, dünkü güneş tutulması sırasında gerçekleştirilen heykel açılışıyla Google, Oreo şekilli yeni Android robotunu kullanıcılarına tanıttı. Oreo’nun ilk kez üretildiği orijinal Nabisco fabrikasının yakınlarında yer alan heykel, Google’ın kendi yönetim merkezi dışında tanıttığı ilk Android heykeli oldu.

Android Ürün Yönetim Müdürü Sagar Kamdar, Google mühendislerinin Oreo bisküvilerini çok tükettiklerini, ofiste her zaman Oreo bulunduğunu söyledi. Haliyle isim konusunda çok fazla kararsızlık yaşanmadığını belirtti.

Yeni özellikler

Andorid Oreo’nun en büyük yeniliklerinden birisi pil ömrünü korumaya yönelik. Uygulamaların kullanılmadıkları zamanlarda yapabileceklerini kısıtlayan Android Oreo böylece pil ömrünü uzatmayı amaçlıyor. Özellikle arka planda çalışırken telefonun konumunu kullanan uygulamaların bu şekilde bataryayı bitirmesi engellenecek.

Bir diğer önemli değişiklik kopyala-yapıştır özelliğine geliyor. Artık Android kopyaladığınız metnin bir adres ya da özel isim olup olmadığını anlayarak buna göre alternatif seçenekler sunacak. Örneğin bir adresi seçtiğinizde standart ‘kopyala’ ve ‘tümünü seç’ seçeneklerinin yanı sırada ‘haritada göster’ gibi bir seçenek de sunulacak.

Farklı sürümler sorun yaratıyor

Sadece akıllı telefonlarda değil, televizyon, akıllı saat gibi pek çok farklı cihazda da kullanılan Android işletim sistemi şu anda tüm dünyada 2 milyarın üzerinde cihazı çalıştırıyor. Her 10 akıllı telefondan 9’unda Android bulunuyor.

Ne var ki bu alanda Android’in ciddi bir problemi bulunuyor. Bu cihazların önemli bir çoğunluğu Android’in eski sürümlerini kullanıyor. En son sürüm olan 7.0 Nougat sadece Android cihazların yüzde 13,5’ine yüklenmiş durumda. Android kullanıcılarının yüzde 77,5’i önceki üç sürüm olan Marshmallowi Lollipop ve Kitkat’ı kullanıyor. Bu da güncelleme konusunda ciddi sorunlara yol açıyor. Ayrıca her üreticinin Android’i kendi taleplerine göre düzenlemesi, güncellemelerin tek bir noktadan yayılmasına engel oluyor. Bu sebeple Android kullanıcıları arasında önemli farklılıklar ve uyumsuzluklar görülebiliyor. İşletim sistemini tek bir merkezden kontrol eden Apple ise bu sorunu büyük ölçüde aşmış görünüyor. Şu anda iOS kullanan cihazların yüzde 87’si, iOS’un son sürümü iOS 10’u kullanıyor.

Önce Pixel ve Nexus’ta

Android Oreo’nun önümüzdeki dönemde öncelikle Google’ın Pixel ve Nexus cihazlarına gelmesi bekleniyor. Daha sonra Samsung, Sony, Sharp, General Mobile, HTC, Huawei, LG, Motorola, Kyocera ve Essential gibi  diğer akıllı telefon üreticilerinin de yıl sonuna kadar Android Oreo kullanan cihazları piyasaya sürmesi ya da güncelleme yayımlaması bekleniyor.

Kaynak: CNet

Google, Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 8.0'a Oreo adını verdi. Aylardır geliştirme aşamasında olan sürüm yıl sonunda kullanıcılara sunulacak. Google her yeni Android sürümüne, alfabetik olarak bir tatlı ya da şekerleme adı veriyor. Yeni sürümün O harfiyle başlaması gerekiyordu ve popüler bisküvi Oreo bu isim için en önemli aday olarak görülüyordu. Nitekim, dün gerçekleştirilen heykel açılışıyla Google, Oreo şekilli yeni Android robotunu kullanıcılarına tanıttı. Android Oreo özellikle pil ömrünü uzatma yöntemleri ve kopyala-yapıştır özelliğine getirdiği yenilikler ile ön plana çıkıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği