Android kullanıcıları içinde son sürüm kullananların oranı yüzde birin altında

Kaç cihazın hangi işletim sistemini kullandığını gösteren raporda, Android'in son versiyonu Android Oreo'nun kullanım oranının yüzde 0,5 olduğu görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, kaç cihazın hangi işletim sistemini kullandığını gösteren yeni bir rapor yayımladı. Android’in son versiyonu Android Oreo’nun kullanım oranı sadece yüzde 0,5.

Google’ın en son çıkan Pixel telefonları Android Oreo’yla geliyor fakat bunun dışında son sürüm kullanılan telefonlara rastlamak pek mümkün değil. Arada bazı istisnalar da çıkıyor tabii ki; örneğin HTC U11 bunlardan biri. Fakat birçok telefon hala Android 7.0 Nougat sürümünün çeşitleriyle satışa sunuluyor. Bu da Google için pek karlı olmuyor.

Google’ın raporuna göre Android 7.0 ile 7.1’in toplam kullanım oranı yüzde 23,3. Bu da 29,7 kullanım oranına sahip Android Marshmallow ve 26,3 oranına sahip Android Lollipop‘tan yüzde 6,0 oranında bir geride kalma durumu olduğunu gösteriyor. Android’in telefon üreticileri ve yongaseti tedarikçilerini göz önünde bulundurunca açıklanan rakamlar pek de şaşırtıcı gelmiyor. Eskiyen donanımla birlikte modellerin sayısının fazlalığı düşünülünce, şirketlerin her şeyi güncel tutması zorlaşıyor. Durum böyle olunca, yeni sürümlerin benimsenmesi doğal olarak zorlaşıyor.

Android Oreo aslında gayet sağlam bir işletim sistemi. Bildirimlerin durumu çok daha iyileştirilmiş ve eğer büyük ekranlı bir telefonunuz varsa resim içinde resim modu sizin için kullanışlı olabilir. Ayrıca Android güncellemelerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için ‘Project Treble’ sistemi kullanılıyor. Android Nougat’tan çok farklı bir sürüm olmamasına rağmen Android Oreo, yeni bir telefon alan her kullanıcının sahip olmayı hak edeceği bir işletim sistemi.

Kaynak: Engadget

Google, kaç cihazın hangi işletim sistemini kullandığını gösteren yeni bir rapor yayımladı. Android'in son versiyonu Android Oreo'nun kullanım oranı sadece yüzde 0,5. Google'ın en son çıkan Pixel telefonları Android Oreo'yla geliyor fakat bunun dışında son sürüm kullanılan telefonlara rastlamak pek mümkün değil. Birçok telefon hala Android 7.0 Nougat sürümünün çeşitleriyle satışa sunuluyor. Bu da Google için pek karlı olmuyor. Android'in telefon üreticileri ve yongaseti tedarikçilerini göz önünde bulundurunca açıklanan rakamlar pek de şaşırtıcı gelmiyor. Eskiyen donanımla birlikte modellerin sayısının fazlalığı düşünülünce, şirketlerin her şeyi güncel tutması zorlaşıyor. Durum böyle olunca, yeni sürümlerin benimsenmesi doğal olarak zorlaşıyor. Android Oreo aslında gayet sağlam bir işletim sistemi. Bildirimlerin durumu çok daha iyileştirilmiş ve eğer büyük ekranlı bir telefonunuz varsa resim içinde resim modu sizin için kullanışlı olabilir. Ayrıca Android güncellemelerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için 'Project Treble' sistemi kullanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği