Android 7.0 Nougat çıktı

Android işletim sisteminin son sürümü 7.0 Nougat, belirli Nexus, Pixel ve GM modelleri için kullanıma sunuldu. Nougat pek çok yeni özellik sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın Mart ayında duyurduğu ve geliştiricilerin beğenisine sunduğu Android 7.0 bu hafta Google’ın Nexus cihazlarında kullanıma sunulmaya başladı. Halk oylamasının ardından Nougat adını alan yeni işletim sistemi pek çok yenilikle birlikte geldi.

İşletim sistemini ilk kez, piyasaya sürülmeden önce geliştiricilerle paylaşan Google, böylece yeni işletim sisteminin özelliklerinin, aylar öncesinden geliştirilen uygulamalarda kullanılmasını sağladı.

Kişiselleştirme

Android 7.0 Nougat, Android işletim sistemleriyle özdeşleşen ‘kişiselleştirme’ özelliklerini yeni boyutlara taşıyor. Kullanıcılar artık hızlı ayarlar ekranında bulunacak ikonları kendileri seçebilecek. Örneğin WiFi özelliğini hiçbir zaman kapatmayan bir kullanıcı artık WiFi sembolünü hızlı ayarlar ekranından kaldırabilecek.

Emoji_Quick_Settings (1)

Bir başka kişiselleştirme seçeneği de yeni emojilerle sunulacak. Android 7.0 Nougat’yla birlikte 72’si yeni olmak üzere 1500’den fazla emoji seçeneği bulunuyor. Birden fazla ülkede bulunan ya da birden fazla dil konuşan kullanıcılar için de çoklu konum özelliği bulunuyor. Böylece kullanıcılar konumlarına göre telefonlarını farklı dillerde kullanabilecek.

New_Emoji

Performans

Android Marshmallow ile birlikte geliştirilen pil tüketim özellikleri, Nougat ile birlikte bir adım öteye gidiyor. Telefonun çantada ya da cepte taşındığını algılayan işletim sistemi düşük güç moduna geçebilecek.

VulkanTM ve Daydream ile birlikte kullanıcılarına daha fazla görsel deneyim sağlayacak olan Android Nougat, uygun telefonlarda uzun zamandır beklenen Daydream artırılmış gerçeklik uygulamalarını destekleyecek.

Verimlilik

Android Nougat ile birlikte akıllı telefon kullanıcıları telefonlarını çok daha verimli bir şekilde kullanabilecek. iOS’ta bulunan, gelen bildirimleri uygulamayı açmadan cevaplama özelliği Nougat ile birlikte Android’e de geliyor. Ayrıca kullanıcılar en son kullandığı iki uygulama arasında hızlıca geçiş yapabilecek, hatta iki uygulamayı aynı ekranda kullanabilecek. Tabii ki bu özelliklerin gerçekten verimlilik sağlayabilmesi için telefonun performansı da önemli.

Çoklu ekran özelliği
Çoklu ekran özelliği

Güvenlik

Güvenlik konusunda da geliştirmeler yapan Google ekibi, Android’i çok daha hızlı bir şekilde güncelleyebilmek için düzenlemeler yaptı. Artık tüm güncellemeler, arka planda indirilebilecek. Böylece kullanıcıların işletim sistemini güncellemek için dakikalarca beklemesine gerek kalmayacak. Daha çabuk güncelleme de daha güvenli telefonlar anlamına geliyor. Ayrıca dosya tabanlı şifreleme ve ‘Direct Boot’ özellikleri ile Android Nougat, daha hızlı ve daha güvenli bir kullanım sunuyor.

Hangi modellere gelecek?

Nexus 6 ve sonrası cihazlar, Pixel C ve General Mobile 4G (Android One), Android 7.0 Nougat güncellemesini kullanacak ilk telefonlar. LG’nin yeni modeli V20 de Android Nougat ile satışa sunulacak. Android işletim sistemi kullanan diğer üreticilerin ne zaman güncelleme yapacağı ve bu güncellemelerin hangi modelleri kapsayacağı henüz belli değil.

Bazı üreticiler bu güncellemeleri özellikle geciktiriyor. Çünkü güncelleme yapmanın üretici için hiçbir maddi karşılığı olmadığı gibi, bu işlem için zaman ve kaynak ayrılması gerekiyor. Hatta güncelleme yapılmaması üreticiler açısından daha çok istenen bir durum. Çünkü telefonunun artık yeni işletim sistemini desteklemediğini gören kullanıcılar, eski bir telefon kullandıklarını düşünerek yeni modellere yöneliyor. Bu da üreticilerin daha fazla para kazanmasını sağlıyor.

Kaynak: Android

Google'ın mobil işletim sistemi Android'in yeni sürümü 7.0 Nougat; Nexus 6 sonrası, Pixel 3 ve General Mobile 4G için kullanıma sunuldu. Yeni işletim sistemi daha fazla kişiselleştirme seçeneğinin yanı sıra, performans, verimlilik ve güvenlik geliştirmeleri de sunuyor. Yeni özellikler arasında, iki uygulamayı aynı ekranda kullanabilme ve hızlı ayarlar menüsünü düzenleyebilme seçenekleri ön plana çıkıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği