Android’in en büyük hedefi: pil tasarrufu

Android O, arka planda çalışarak cihazın pilini tüketen uygulamalara sınır getiriyor. Böylece günlerdir kullanmadığınız bir uygulama pilinizi bitiremeyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Android, dünyanın en büyük işletim sistemi olarak hayatımızın her alanına girmiş durumda. Sadece akıllı telefonlarda değil, otomobillerde, televizyonlarda hatta ChromeOS entegrasyonu ile birlikte bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemini geliştirmek, tek bir cihazda kullanılacak bir işletim sistemi geliştirmekten çok daha zor.

Google, geçtiğimiz yıl N (nougat) versiyonunu kullanıma sunduğu Android işletim sisteminin bu yıl O (Oreo?) versiyonunu geliştiriyor. Mayıs ayında açıklanması beklenen sisteme dair çok fazla şey belli değil ancak Google bazı ipuçlarını kullanıcılar ve geliştiricilerle paylaştı.

Pil ömrü en büyük öncelik

Görünüşe göre Google’ın yeni Android için geliştirdiği en önemli özellik pil ömrü olacak. Android O, arkaplanda çalışarak cihazın pilini tüketen uygulamalara çeşitli sınırlar getiriyor. Böylece pil ayarlarınıza bakıp, günlerdir kullanmadığınız bir uygulamanın şarjınızın yüzde 34’ünü kullandığını görmenizin de önüne geçilecek.

Ayrıca bildirim fazlalığının önüne geçmek için Android O ‘bildirim kanalları’ adında yeni bir özelliği kullanıma sunuyor. Böylece geliştiriciler, uygulamaların göndereceği farklı bildirimleri farklı kategoriler altında sıralayabilecek. Kullanıcılar diledikleri bildirimleri açıp diğerlerini engelleyebilecek. Bu özellik, haber uygulamalarında, ilgilenmediğiniz bazı kategorilerden gelecek bildirimleri engellemek ya da sadece ailenizden gelecek mesajlar için bildirim almanızı sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca kategorilere ayrılmış bildirimlere göz atmak da daha kolay olacak.

Her cihazda aynı işlev

Yeni sürümdeki diğer özellikler ise Android’in farklı cihazlarda uyum içinde çalışmasını sağlamayı hedefliyor. Örneğin artık bir ok tuşuna basmak, tüm Android cihazlarda aynı işlevi yerine getirecek. Böylece kullanıcıların aynı sisteme tekrar tekrar alışmasına gerek kalmayacak.

Ayrıca üçüncü parti uygulamalar üzerinden arama yapmak da mümkün olacak. Böylece kullanıcılar tüm aramalarını, en çok kullandıkları arama uygulaması üzerinden gerçekleştirebilecek. Picture in Picture (resim içinde resim) özelliğine kavuşan akıllı telefon ve tabletler, tek ekranda birden fazla uygulama görüntülemeyi sağlayacak. Hatta yeni açılacak uygulamayı, cihaza bağlı ikinci bir ekranda görüntülemek de mümkün olacak. Son olarak, bir parola uygulamasının, cihazın otomatik doldurma özelliğine erişmesine izin verilecek. Böylece parolalarınız otomatik olarak doldurulabilecek.

Kaynak: Wired

Google, geçtiğimiz yıl N (nougat) versiyonunu kullanıma sunduğu Android işletim sisteminin bu yıl O versiyonunu geliştiriyor. Mayıs ayında açıklanması beklenen sisteme dair çok fazla şey belli değil ancak Google bazı ipuçlarını kullanıcılar ve geliştiricilerle paylaştı. Google'ın yeni Android için geliştirdiği en önemli özellik pil ömrü olacak. Android O, arkaplanda çalışarak cihazın pilini tüketen uygulamalara çeşitli sınırlar getiriyor. Böylece pil ayarlarınıza bakıp, günlerdir kullanmadığınız bir uygulamanın şarjınızın yüzde 34'ünü kullandığını görmenizin de önüne geçilecek. Ayrıca bildirim fazlalığının önüne geçmek için Android O 'bildirim kanalları' adında yeni bir özelliği kullanıma sunuyor. Böylece geliştiriciler, uygulamaların göndereceği farklı bildirimleri farklı kategoriler altında sıralayabilecek. Yeni işletim sisteminin en önemli özelliklerinden birisi de farklı cihazlarda bile aynı butonun aynı işlevi gerçekleştirmesi. Android böylece tüm akıllı cihazlarda kullanılabilen bir platform olmayı hedefliyor.

2 Yorum

  • Tabii sistem çalışacak enerjiyi bulamazsa diğer bütün teknoloji ve hizmetler anlamsız oluyor haliyle :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği