Google I/O 2018’den öne çıkan 10 yenilik

Google 2018 I/O etkinliğini gerçekleştirdi ve etkinlikte her yıl olduğu gibi şirketin yakın gelecekte hayatlarımıza dahil etmeyi planladığı teknolojiler tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google 2018 I/O etkinliğini gerçekleştirdi ve etkinlikte her yıl olduğu gibi şirketin yakın gelecekte hayatlarımıza dahil etmeyi planladığı teknolojiler tanıtıldı. CEO Sundar Pichai, konuşmasında endüstrinin yarattığı araçlar ve hizmetlerden sorumlu olması gerektiğini belirtti. Daha sonra şirketin geliştirdiği yeni araç ve hizmetler tanıtıldı. Etkinlikte bahsedilen gelişmeler şu şekilde.

Android P

Android’in P sürümü hala geliştirme aşamasında ancak önümüzdeki haftadan itibaren Google, Sony, Nokia, LG ve Essential gibi pek çok akıllı telefon üreticisinin telefonlarında Android P’nin beta sürümü kullanıma hazır olacak. Yeni işletim sisteminde en çok öne çıkan konu ise ‘dijital sağlık’. Google kullanıcıların vaktini nasıl geçirdiğini anlayabilmesi için Dashboard adlı bir uygulama geliştirdi. Kullanıcılar Dashboard’a bakıp o gün telefon ekranına ne kadar baktıklarını, kaç kere telefonun ekran kilidini açtıklarını vs. görebilecek. Kullanıcılar diledikleri zaman telefonu düz bir zemine yüzüstü koyarak ‘rahatsız etme’ moduna geçmesini sağlayabilecek. Bu moddayken telefondan sesli ya da görüntülü hiçbir bildirim gelmeyecek. Telefon ayrıca ayarlanan bir saatte otomatik olarak rahatsız etme moduna da geçebilecek.

Yeni Google Asistan sesleri

Google’ın sanal asistanı artık 6 farklı sesle konuşacak. Kullanıcılar diledikleri versiyonu seçebilecek. Bu yılın sonunda ise ABD’li şarkıcı John Legend’ın sesi de Google Asistan’ın ses seçenekleri arasına katılacak.

Google Duplex

Etkinliğin en etkileyici anlarından biri, Sundar Pichai’nin Google Asistan’a bir kuaför randevusu almasını söylemesi ve Asistan’ın gerçekten bir kuaförü arayıp telefondaki kişiyle konuşarak randevu almasıydı. Karşıdaki kişiye bir robotla konuştuğunu belli etmeden konuşan Google Asistan, konuşma sırasında devam eden diyaloğa uygun tepkiler vermekte hiç zorlanmadı.

Smart Display kullanan Google Asistan

Google, Amazon Echo ile yarışta geri kalmamak için Temmuz ayında akıllı ekranlara sahip Google Asistan’ları piyasaya sürecek. Tanıtım esnasında Youtube TV’den Jimmy Kimmel’ın bir videosunun açılması, Google’ın sunduğu ama Amazon’un elinde olmayan içerikleri gösterir nitelikteydi.

Gmail e-postaları bizim için yazacak

Google’ın ‘Akıllı Yanıt’ (Smart Reply) özelliği geliştirilerek ‘Akıllı Yazım’a (Smart Compose) dönüştü. Artık e-posta yazarken yapay zeka ne demek istediğinizi anlayıp cümlelerinizi tamamlayacak. Önümüzdeki hafta kullanıma sunulacak özelliğin Türkçe desteği olup olmadığı bilinmiyor.

Google Maps artık daha sosyal

Google Maps’e eklenen ‘For You’ (Sizin İçin) sekmesi çevrede ilginizi çekebilecek yerleri belirleyerek size önerecek. Bu özelliğiyle Google Maps, Yelp ve Foursquare gibi konum tabanı uygulamalar gibi hizmet verebilecek.

Artırılmış gerçeklikle yön bulma

Eğer yön bulmakta zorlanıyorsanız ve Google Haritalar’ın mevcut yol tarif yöntemi de size yardımcı olamıyorsa Google’ın bu son özelliğini çok beğeneceksiniz. Artırılmış gerçekliğin nimetlerinden faydalanan Google, telefonunuzun kamerasını ve Sokak Görünümü’nü kullanarak çevrenizi görüntüleyecek ve ekranınızda çıkan sevimli bir hayvan size gideceğiniz yere kadar yol gösterecek. Artık, Harikalar Diyarı’na giden Alice gibi beyaz tavşanı takip ederek istediğiniz yere ulaşmanız mümkün.

Google Fotoğrafların düzenleme gücü artıyor

Google Fotoğraflar uygulaması artık fotoğraflarınızda arka planı siyah beyaz hale getirip diğer kişi ve nesneleri ön plana çıkarmanızı sağlayan bir özelliğe sahip. Uygulamanın bir diğer özelliği de siyah beyaz fotoğrafları renklendirebilmesi. Ayrıca siz galeride gezinirken Google Fotoğraflar, görüntülediğiniz fotoğraflara bakarak size önerilerde bulunabilecek.

Google Haberler

Google’ın Haberler uygulaması artık yapay zeka tarafından düzenleniyor. Şirket yapay zekanın internette paylaşılan içerikleri takip ettiğini ve tüm makale, video ve hikayeleri düzenleyerek kullanıcılara, kendilerini en çok ilgilendirecek içerikleri sunduğunu belirtiyor. Ayrıca sadece kendi görüşünüzden haberler almamanız için haberler farklı kaynaklardan sağlanacak.

Google Lens gerçek dünyadan kopyala yapıştır yapabilecek

Bu özellik Google’ın daha önce de tanıtımını yaptığı bir özellikti. Şimdi ise Google Lens, telefonun kamerasıyla görüntülenen yazıları metin olarak dijital ortama aktarabilecek. Örneğin modemin altında yazan ve garip karakterlerden oluşan Wi-Fi şifresini telefona okutup metin halinde kullanabileceksiniz.

Google Lens ayrıca gösterdiğiniz bir nesneye benzer tarza sahip diğer nesneleri de size göstererek istediğiniz şeyi bulmanıza yardımcı olmak istiyor. Bu yeni özellik, Pinterest kullanıcılarının çok işine yarayabilir gibi duruyor.

Kaynak: The Verge

Google 2018 I/O etkinliğini gerçekleştirdi ve etkinlikte her yıl olduğu gibi şirketin yakın gelecekte hayatlarımıza dahil etmeyi planladığı teknolojiler tanıtıldı. Etkinlikte yeniliklerinden bahsedilen başlıklar şu şekilde:

  • Android P
  • Yeni Google Asistan sesleri
  • Google Duplex
  • Smart Display kullanan Google Asistan
  • Gmail'de otomatik tamamlama
  • Google Maps'in sosyal yönleri
  • Artırılmış gerçeklikle yön bulma
  • Google Fotoğraflar'ın yeni özellikleri
  • Google Haberler'e yapay zeka dokunuşu
  • Google Lens'in gerçek dünya etkileşimleri

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği