Google VR gözlüğünden vazgeçti

Google'a yakın kaynaklar, şirketin yakın zamana kadar üst düzey sanal gerçeklik gözlüğü projesinin bulunduğunu ancak projenin iptal edildiğini belirtiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google yakın geçmişte kendi başına kullanılabilen üst düzey bir sanal gerçeklik (VR) gözlüğü üretme projesini sona erdirdi. Bu gözlüğün Facebook’un Oculus ve HTC’nin Vive adlı gözlükleri ile rakip olacağı düşünülüyordu. Karar, Google’ın bir süredir devam eden, daha büyük projelere odaklanma hedefinin bir sonucu olabilir. Bu örnekte de Google, pahalı bir donanım üretmek yerine, şirketlerin akıllı telefonlar için sanal gerçeklik uygulamaları, oyunları ve hizmetleri geliştirmesini sağlayacak kaynaklar üretmeye odaklanıyor.

Google iptal edilen proje ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Google Daydream ve Android’e odaklanacak

Mayıs ayında şirket, Cardboard sanal gerçeklik gözlüğünün daha gelişmiş bir versiyonu olan, yeni sanal gerçeklik donanımı platformu Daydream’i tanıttı. Google ayrıca kendi Daydream gözlüklerini de üreteceğini belirtmişti. Daydream platformu Google’ın son Android işletim sistemi üzerine kurulu bir platform.

Bu sırada Alphabet’e bağlı ayrı bir şirket olan X araştırma laboratuvarında yeni bir sanal gerçeklik projesi ortaya çıktı. Bazı kaynaklar tarafından bu projenin üzerinde 50 kişinin çalıştığı iddia ediliyor. Ayrıca bu projenin, ürettiği cihaz için Android’den bağımsız yeni bir işletim sistemi oluşturduğu ifade ediliyor.

Şimdi ise bu proje ve işletim sisteminin Android’e odaklanmak maksadıyla iptal edildiği düşünülüyor. Projenin iptal edilmeden önce hangi aşamada olduğu bilinmiyor. Google özellikle X araştırma laboratuvarında geliştirilen pek çok projeyi sona erdirmesi ya da farklı alanlara aktarması ile biliniyor. Haliyle bu projenin sona erdirilmesi büyük bir sürpriz değil.

Üst düzey donanımla ilgilenmiyor

Ancak bu haber, şirketin Facebook, Samsung ve HTC gibi daha pahalı sanal gerçeklik ekipmanları üreten şirketlerle donanım alanında birebir rakip olmakla ilgilenmediği anlamına geliyor. Daydream açıklandığında da insanlar Google’ın mobile odaklanarak daha çok düşük teknolojili, ucuz sanal gerçeklik cihazlarıyla ilgilendiğini düşünmüştü. Google’ın son hamlesi de bu düşünceyi doğrular nitelikte.

Bu projenin sonlandırılması tabii ki Google’ın sanal gerçeklik alanında havlu attığı anlamına gelmiyor. Şirkete yakın kaynaklar Google’daki sanal gerçeklik biriminin şu anda oldukça büyük olduğunu belirtiyor.

Cnb0wD5W8AEnPS2

Cardboard adlı düşük bütçeli sanal gerçeklik gözlüğünün üreticisi Google'ın geçtiğimiz dönemde, akıllı telefona ihtiyaç duymadan çalışabilen üst düzey bir sanal gerçeklik gözlüğü üzerine çalıştığı ancak bu projenin iptal edildiği belirtiliyor. Proje devam etseydi Google bu alanda lider konumunda olan Oculus ve HTC Vive gibi şirketlere rakip olacaktı. Şirketin daha ziyade sanal gerçeklik alanında kullanılacak uygulamalar, oyunlar ve hizmetler geliştirilmesi için bir platform oluşturmaya odaklandığı ifade ediliyor. Mayıs ayında tanıtılan Daydream platformu da böyle bir platformdu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği