Dünyanın ilk 3 boyutlu basılmış VR sanat eserleri

Kraliyet Sanat Akademisi, HTC'nin sanal gerçeklik gözlüğü Vive ile işbirliği yaparak Virtually Real isimli bir sergi hazırladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Kraliyet Sanat Akademisi, HTC’nin sanal gerçeklik gözlüğü Vive ile işbirliği yaparak bir sergi hazırladı.[/inlinetweet] Virtually Real isimli sergi Adham Faramawy, Elliot Dodd ve Jessy Jetpacks’in ilk defa üç boyutlu basılmış VR sanat eserlerinden oluşuyor. Sergideki her parça taşınabilir sanal gerçeklik cihazlarıyla ‘havada’ şekillendirildi. Ayrıca alanda hem dijital hem fiziksel olarak sergileniyor.

Dijital sanatlar ve sanal gerçeklik, heykel gibi sanatların yeni şekillerde deneyimlenmesini sağlıyor. Çünkü bu örnekte olduğu gibi; eserin sadece altında, üstünde, etrafında gezmiyor; HTC Vive’ın kayıt sistemi sayesinde eserlerin yapım aşamalarını da izleyebiliyorsunuz. Kısacası, Google’ın Tilt Brush gibi çizim programlarıyla bambaşka bir sanat icra etmek mümkün. Akademisyen Mark Hampson da ‘bu girişimci proje ile sanal ve dijital sanat çalışmalarının meçhul bölgeleri hakkında bilgi sahibi olduklarını’ belirtti.

Sergide; Jetpacks şiirsel ve mizahi bir bakışla küresel siyasi iklimden bireysel olma durumuna, Dodd otoriter ruhlara ve Faramawy beden-kimlik konularına değiniyor. Sergi 14 Ocak’ta sona erecek.

HTC, Vive ile sanata yönelmeye devam ediyor

HTC, sanal gerçeklik gözlüğü Vive ile yaptığı çalışmaları Kraliyet Sanat Akademisi ile sınırlandırmış değil. Kaliforniya’daki Art Center College of Design ile çalışmaya başlayan şirket programa eklenen ‘VR: Yeni Objektif’ dersi ile sanat sürecini sanal gerçeklik algısıyla genişletmeyi ve sanatın içinde olmayı hedefliyor.

Kaynak: The Memo

Kraliyet Sanat Akademisi HTC'nin sanal gerçeklik gözlüğü Vive ile işbirliği yaparak bir sergi hazırladı. Virtually Real isimli sergi Adham Faramawy, Elliot Dodd ve Jessy Jetpacks'in ilk defa üç boyutlu basılmış VR sanat eserlerinden oluşuyor. Sergi, gelecekte sanat algısının ne yönde değişeceğini gösterirken HTC, Kaliforniya'daki Art Center College of Design ile 'VR: Yeni Objektif' dersi için işbirliği yaptığını açıkladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği