Giphy, GIF müzesi açtı

Dünyanın en büyük gif kütüphanesi Giphy, The Giphy Arts VR uygulaması ile 20'den fazla sanatçının hareketli işlerinden oluşan bir galeri oluşturdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük gif kütüphanesi Giphy yeni çıkardığı The Giphy Arts VR uygulaması ile 20’den fazla sanatçının hareketlendirilmiş işlerinden oluşan bir galeri oluşturdu ve böylece Museum of GIF Art (MoGA) ile ilk GIF sanatı müzesine imza attı.

Sanal gerçekliğin sanatla ilişkilendirilmesine aşina olmaya başlasak da GIF platformu sanal gerçeklik uygulamasıyla şaşkınlık yarattı. Loop Dreams adındaki ilk sergide 20 sanatçının işleri bulunuyor. Bütün mobil sanal gerçeklik gözlükleriyle uyumlu olan uygulama HTC Vive, Android ve iPhone’unkiler dahil bütün uygulamalarda çalışıyor.

Vive’ın sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde sergideki işlerle etkileşime geçebiliyorsunuz. Bir hindistan cevizinin içinde alkollü içeceğiniz dururken, bir uzaktan kumandayla duvardaki GIF kanallarında gezinmeniz mümkün. Kişiselleştirilmiş ve ilginç ortamlarla yeni bir bağlamda deneyim yaşamanız sağlanıyor.

Sanal gerçeklik deneyimi sunan sergi, Giphy’nin 2016’da New York’ta ev sahipliğini yaptığı ve kamuya açık GIF galerisi olarak adlandırılabilecek ‘IRL’ (gerçek hayattaki) sergisine eşlik ediyor. Farklı sergilerin yıl boyunca devam edecek olması da sanal gerçekliğin her geçen gün hayata ‘yedirildiğini’ kanıtlıyor.

Kaynak: Vrscout

Dünyanın en büyük gif kütüphanesi Giphy yeni çıkardığı The Giphy Arts VR uygulaması ile 20'den fazla sanatçının hareketlendirilmiş işlerinden oluşan bir galeri oluşturdu ve böylece Museum of GIF Art (MoGA) ile ilk GIF sanatı müzesine imza attı. Loop Dreams adındaki ilk sergide 20 sanatçının işleri bulunuyor. Bütün mobil sanal gerçeklik gözlükleriyle uyumlu olan uygulama HTC Vive, Android ve iPhone'unkiler dahil bütün uygulamalarda çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği