Endonezya Whatsapp’ı engellemekle tehdit etti

Endonezya İletişim ve Bilişim Bakanlığı, WhatsApp’taki müstehcen GIF’lerin hemen kaldırılmaması halinde uygulamayı engellemekle tehdit etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aralarında Google’ın da bulunduğu arama motorlarının ve mesajlaşma uygulamalarının sahiplerini müstehcen içerikleri kaldırmaya davet eden Endonezya, WhatsApp Messenger’ı engellemekle tehdit etti.

Endonezya’da internet kısmi olarak engellenmiş durumda. Fakat yaşanan son gelişme, dünyanın en fazla Müslüman nüfusuna sahip olan ülkesi Endonezya’da gittikçe artan tutuculuğun önemli bir örneğini oluşturuyor. Ülkenin İletişim ve Bilişim Bakanlığı’nda çalışan Semuel Pangerapan, “Aralarında Google’ın da bulunduğu bütün sağlayıcıları ağlarını temizlemeye davet ediyoruz.” dedi. Bakanlık pazartesi günü yaptığı açıklamada, WhatsApp’taki müstehcen GIF’lerin hemen kaldırılmaması halinde uygulamayı 48 saat içinde engelleyeceğini bildirdi.

WhatsApp müdahale edemiyor

WhatsApp, uygulamadaki uçtan uca şifreleme özelliğinden dolayı, uygulamaya üçüncü partiler tarafından eklenen GIF’leri kontrol edemediklerini söyledi. Hükumete tavsiyede bulunan WhatsApp, kendi teknolojilerini uygulamaya dahil ederek anahtar kelimelerle kullanıcıların GIF aramasını sağlayan sağlayıcılarla görüşmesini söyledi. Üçüncü partilerden Tenor Inc., salı günü yaptığı açıklamada GIF’leri kaldırdığını açıkladı. Kullanıcılar artık WhatsApp Messenger’da Tenor GIF’lerine erişemiyor. WhatsApp’la da çalışan Giphy Inc. adlı GIF şirketi, konuya yorum yapmadı. Giphy, kullanıcıların uygunsuz resimleri filtrelemesini sağlayan bir özellik de sunuyor. Pangerapan, “Talebimizi yerine getirdiği için WhatsApp’ı engellemedik.” dedi. Endonezya’da epeyce yaygın olan WhatsApp, kamu personelleri ve bakanlar tarafından da sıkça kullanılıyor.

Facebook’u en fazla kullanan dördüncü ülke

Yetkililer, uygulamaları engellemek üzere tehdit ettikten sonra birkaç teknoloji şirketiyle uzlaşma sağladı. Bir araştırmaya göre Endonezya, İslam’ı eleştiren sitelere, sevgili bulma hizmetlerine ve cinsel eğitim veren sitelere erişimi yasaklıyor. 2014’ün ilk çeyreğinde Endonezya’daki aylık aktif Facebook kullanıcı sayısı 69 milyondu. Verilere göre Endonezya, ABD, Hindistan ve Brezilya’dan sonra Facebook’u en çok kullanan dördüncü ülkeydi.  Ağustos ayında da Giphy’nin sitesi, kumarla ilgili reklamlar gösterildiği gerekçesiyle kısa bir süreliğine kapatılmıştı. Düzenleyicilerle uzlaşmaya varılınca site tekrar açılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda da Tumblr ve Telegram gibi site ve uygulamalara ‘radikal ve terörist propaganda’ yaptığı gerekçesiyle yasaklar uygulanmıştı.

Kaynak: Reuters

Dünyanın en fazla Müslüman nüfusuna sahip olan ülkesi Endonezya’da internet kısmi olarak kısıtlanmış durumda. Bir araştırmaya göre Endonezya, İslam’ı eleştiren sitelere, sevgili bulma hizmetlerine ve cinsel eğitim veren sitelere erişimi yasaklıyor. Ağustos ayında da Giphy adlı GIF sitesi, kumarla ilgili reklamlar gösterildiği gerekçesiyle kısa bir süreliğine kapatılıp uzlaşma sağlanınca açılmıştı. Bu konularla ilgili yaşanan son olayda Endonezya, WhatsApp Messenger’ı müstehcen GIF’leri kaldırmaması halinde 48 saat içinde engellemekle tehdit etti. WhatsApp ise, uygulamadaki uçtan uca şifreleme özelliğinden dolayı, uygulamaya üçüncü partiler tarafından eklenen GIF’leri kontrol edemediklerini söyledi. Hükumete tavsiyede bulunan WhatsApp, kendi teknolojilerini uygulamaya dahil ederek anahtar kelimelerle kullanıcıların GIF aramasını sağlayan sağlayıcılarla görüşmesini söyledi. Üçüncü partilerden Tenor Inc, salı günü yaptığı açıklamada GIF’leri kaldırdığını söyledi.Yorumunuz: