Giphy Vine videolarına kucak açtı

Twitter’ın Vine’ı kapatacağını açıklamasının ardından GIF platformu Giphy, videoların Giphy’ye aktarılması için bir araç geliştireceğini açıkladı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın ani bir kararla Vine’ı kapatma planının etkileri halen sürerken, GIF dosyalarına ev sahipliği yapan Giphy adlı platform, Vine videolarına kucak açtı. GIF girişimi Vine videolarını GIF formatına çevirerek kendi sitesi üzerinde depolamayı sağlayacak bir araç geliştireceğini açıkladı.

Sistemin tam olarak nasıl çalışacağı henüz bilinmiyor ancak şirket bu aktarma aracını kullanmak için kullanıcıların bir Giphy hesabı bulunması gerektiğini ve yakın zamanda bu aracın kullanıma sunulacağını belirtti.

Ses desteği yok

GIF formatı bazı açılardan altı saniyelik sürekli tekrar eden video formatına uygun. Ancak en temel farklılık GIF dosyalarında ses desteği olmaması. Bu yüzden ses efekti ya da konuşma barındıran Vine’lar GIF’e çevrildiğinde etkisini yitirebilir.

Vine üzerinde şimdiye dek çektiği videoları korumak isteyen kullanıcılar için Giphy yine de bir alternatif olabilir. Twitter, Vine kullanıcılarının geçmiş videolarını indirmelerinin sağlanacağını da açıklamıştı.

Twitter uygulamayı tamamen kapatmadan önce hala biraz zamanımız var. Bu dönemde başka üçüncü parti şirketlerin de benzer aktarım araçlarıyla bu duruma dahil olmasını bekleyebiliriz. Youtube ve Vimeo gibi video paylaşım siteleri de Vine videolarını kendi platformlarında toplamak isteyebilir.

Kaynak: Mashable

Twitter, 6 saniyelik video platformu Vine’ı kapatacağını ve kullanıcıların videolarını indirmelerine izin vereceğini açıklamıştı. Bu haber üzerinde GIF platformu Giphy, Vine kullanıcıları için bir aktarma aracı geliştireceğini açıkladı. Bu araçla Vine videoları Giphy’ye GIF formatında aktarılabilecek. Ancak GIF formatının ses desteği bulunmadığı için, konuşma ya da ses efekti bulunan videolar aynı etkiyi yaratmayabilir.Yorumunuz: