Müze sanal ama keyif gerçek

WoofbertVR sanal gerçeklik uygulaması ile sanatseverler bulundukları yerlerden sanat tarihinin önemli eserlerini görme şansı yakalıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet yazılı kültürü neredeyse her noktaya ve cihaza yaydı ancak insanlık tarihinin en büyük miraslarını barındıran müzeler henüz bu nimetlerden nasibini yeterince alabilmiş değil. Son dönemdeki çabalara bakılırsa bu boşluğu da sanal gerçeklik (virtual reality) cihaz ve uygulamaları hızlıca kapatacak gibi görünüyor.

Oculus, Samsung, Sony, HTC, Google ve Microsoft başta olmak üzere bütün sanal gerçeklik ürünlerine çözüm geliştiren WoofbertVR, Samsung’un sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR için özel bir uygulama geliştirdi. Bu sayede dünyanın neresinde, günün hangi anında olursanız olun Londra’daki Courtauld Galeri’sini gezebiliyor; Gauguin ve Monet’nin eserlerini dilediğiniz şekilde inceleyebiliyorsunuz. Üstelik uygulamada Yazar ve İllüstratör Neil Gaiman eserlerinin hikayelerini sesli olarak dinlemeniz mümkün (WoofbertVR şirketinin Kurucularından Elizabeth L. Reede aynı zamanda ABD / New York’ta bulunan MoMa’nın da Resmi Küratörü).

Uygulama öğrenciler başta olmak üzere sanata meraklı herkesi hedefliyor. Hayata geçmesi için katkıda bulunanlar arasında ünlü Oyuncu Kevin Spacey de bulunuyor. Financial Review’a verdiği röportajda Spacey sanal gerçekliğin önemini şöyle anlatıyor: “Okul sınıfları onlarca senelerdir neredeyse hiç değişmedi. Peki şunu düşünün; sınıfta gözlükleri takıyor ve karşınızda gördüğünüz Pasifik Okyanusu hakkında bir şeyler öğreniyorsunuz. Veya Gettysburg’dan ABD İç Savaşı’nı dinliyor ya da 1600’lerde Oscar Ödülleri sahnesinde aktörlerle beraber yer alıyorsunuz”. Cidden heyecanlandırıcı.

Haberimize konu olan müze uygulaması şimdilik sadece OculusApp tarafından desteklenen Samsung Gear VR cihazında çalışıyor. Yükleyenler şimdilik yalnızca The Courtauld Galerisi’nin Wolfson Salonu’nu gezebilse de firmanın amacı diğer salonları ve sergileri uygulamaya dahil etmek.

Sanal gerçeklik ile bu tecrübenin nasıl olduğuna dair fikir edinmek için Güney Kore’nin eski başkenti Gyeongju için yine Samsung Gear VR için hazırlanan uygulama görüntülerini izleyebilirsiniz .

Samsung'un sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR için özel tasarlanmış WoofbertVR uygulamasıyla Londra’daki Courtauld Galeri’sini gezmek mümkün. Şimdilik galerinin sadece belli bölümlerinin görülebildiği uygulamada yeni alanları da merakla bekliyoruz.

1 Yorum

  • Sanırım bir süre sonra web sitelerindeki görseller bile üçboyutlu olacak.
    Hatta iki boyutlu görselleri olan siteler bizlere sıkıcı ve demode gelecek bir süre sonra.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği