Arkadaşlar gerçek, mekan sanal

vTime adlı uygulama sanal gerçeklik cihazlarını kullanarak, evden çıkmadan arkadaşlarınızla bir ortamda buluşmanızı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sanal gerçeklik git gide yaygınlaşıyor ve neredeyse her hafta bu alanda yeni bir cihaz ya da uygulama geliştiriliyor. Bu gelişmelerin bizi sonunda 2009 yapımı Surrogates (Suretler) filmindekine benzer bir dünyaya götürmesi olasılıklar dahilinde.

vTime adlı uygulama da bizi bu noktaya bir adım daha yaklaştırıyor. Sanal gerçeklik cihazları ile kullanıcıları diledikleri bir ortamda buluşturan uygulama sayesinde istediğiniz zaman istediğiniz kişilerle bir arada olabileceksiniz. Tek yapmanız gereken Samsung Gear VR ya da Google Cardboard cihazınızı gözünüze takıp bir arka plan seçmek. Saha sonra en fazla 3 adet arkadaşınızı bu ortama davet edebilir ve herkes kendi evinde otururken bir arada olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

vTime-The-Orbital

Uygulama şimdilik çok fazla farklı ortam seçeneği sunmuyor. Sunduğu ortamlar da çok gerçekçi değil. Ancak çok gerçekçi olmasa da dilediğiniz zaman arkadaşlarınızla Paris’te bir kafede ya da uzay istasyonunun dışındaki koltuklarınızda oturarak sohbet etme imkanı kulağa oldukça hoş geliyor.

Geçtiğimiz yıllarda oldukça popüler olan Second Life ya da IMVU gibi oyunlarda, kendi oluşturduğunuz karakterinizle sanal bir şehirde gezinip insanlarla tanışabiliyorsunuz. Ancak bu oyunları bilgisayarınızdan kontrol ettiğiniz için tam olarak oyunun içinde gibi olmuyorsunuz. vTime ile her şeyi avatarınızın gözünden görecek ve kendinizi tamamen onun bulunduğu ortamda hissedeceksiniz. Uygulama sayesinde ıslanmadan derede oturabilecek, güneşte yanmadan plajda vakit geçirebileceksiniz.

Bu uygulamanın popülerleşmesi halinde mekan seçenekleri artabilir, sanal şehirler kurulabilir hatta gerçek şehirlerin birebir kopyası yapılabilir.

Amazon cihazları eksiklerimizi otomatik tamamlıyor, 3D yazıcılar mağazaya gitmeden evde üretmemizi sağlıyor; sinema filmlerini bile evde aynı anda izleyebilir hale geliyoruz. ‘Dışarı çıkıp gezmek’ kavramını gelecek kuşaklara anlatmak oldukça zor olacak gibi.

vTime adlı uygulama, kullanıcıların sanal mekanlarda gerçek kişilerle iletişim kurabilmesini sağlıyor. Uygulama sayesinde normalde gitme imkanınız olmayan yerlere evinizin salonundan ulaşabileceksiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği