Her ev bir sinema olacak

Sinemada gösterime giren filmlerin aynı gün evde izlenebilmesini sağlayan Screening Room sinemayı ayağınıza getirecek.
  • Screening Room adlı şirket, sinemada gösterime giren filmlerin aynı gün içinde evden izlenebilmesini sağlayacak.
  • Her filmi 50 dolara satmayı planlayan şirket, satın alanlara aynı filmi sinemada izlemeleri için iki kişilik bir bilet de verecek.
  • Yapımcılar ve sinema salonları bu fikre henüz şüpheyle yaklaşıyor.

screening-room-design

Sinemanın dijital kuşakla barışma çabalarına bir yenisi eklendi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve seyircilerin film seanslarını seçmelerine olanak sağlayan Ourscreen uygulamasının ardından şimdi de sinema filmlerini evlerimize getirmeyi amaçlayan Screening Room (cep sineması) projesi açıklandı. Facebook’un yatırımcılarından Sean Parker tarafından desteklenen girişim, Hollywood stüdyolarını ve yayıncılarını bu tehlikeli sulara tekrar dalmaya teşvik ediyor. Screening Room sinemalarda gösterime giren filmleri aynı gün evinize taşıyan güvenli ve korsan karşıtı bir teknoloji sunuyor.

Filmleri 50 dolardan satışa sunmayı planlayan şirketin bu paranın 20 dolara yakın kısmını sinema işletmelerine aktarması öngörülüyor. Ayrıca filmi satın alanlara, diledikleri sinemada kullanmak üzere 2 bilet verilmesi planlanıyor. Böylece sinemaseverlerin salonlardan uzaklaşmasını engellemek amaçlanıyor.

Düzenlenen sunumlarda, Screening Room AMC’yle bir anlaşmaya varmalarının yakın olduğunu da bildirdi. Kampanyaya Universal, Fox ve Sony gibi önemli film stüdyolarının ilgisi büyük. Bu stüdyolar iş planlarını ve koşulları belirlerken, Screening Room ile iletişim halinde olmaya çalışıyorlar. Aralarından bazıları da görüşmelerin hâlâ başlangıç safhasında olduğunun altını çiziyor.

Bu korsan karşıtı teknoloji dünya çapında bir sorun olan içerik hırsızlığıyla baş etmeye çalışan stüdyolar için cazip olabilir. Bazı önemli yapımların piyasaya çıkmalarının ardından birkaç saat içinde internete düşebildiğini biliyoruz.

Yapımcılar endişeli

Yine de bazı yapımcılar ekranları küçültmeyi kabul ederek kendi sonlarını hazırlayıp hazırlamadıkları konusunda endişeliler. Örneğin Regal, filmin 90 gün boyunca sadece sinema salonlarında yayınlanmasını kabul etmeyen yapımcıların filmlerini göstermiyor. Gişe hasılatı geçen yıl tarihte ilk kez 11 milyar doları geçerek rekor kırdı. Ancak izleyici sayısı son yıllarda pek artış göstermedi.

Paramount ve Universal gibi şirketler son yıllarda farklı dağıtım alternatifleri bulmaya çalıştılarsa da çoğu dağıtımcı, yayıncıların canını sıkacak bir şey yapmaktan kaçınıyor. Müşterilerin önemli yapımları evlerinde seyretmelerini sağlayan başka teknolojiler yaratma çabaları da var. Örneğin Prima Cinema‘nın müşterilerin yeni çıkan filmleri evlerinde seyretmelerini sağlayan bir cihazı var ancak 35.000 dolar gibi yüksek bir fiyata satılıyor.

Parker’ın yanı sıra Prem Akkaraju şirketin CEO ve kurucu ortaklığını üstleniyor. Eskiden SFX Entertainment elektronik müzik şirketinin ve InterMedia Partners şirketinin ortaklarından biri olan Akkaraju JP Morgan Entertainment Partners and Sanctuary Music Group’da da çalışmıştı.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği