“Sinema salonlarının ömrü uzun değil”

Yapımcı J.J. Abrams, yakında izleyiciler sinemaya gitmek yerine evde film izlemeyi tercih ederse buna şaşırılmaması gerektiğini söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lost ve Star Wars: Force Awakens gibi eserlerin yapımcısı J.J. Abrams şüphesiz ki sinemayı çok seviyor ancak sinema salonları konusunda aynı fikirde olduğu söylenemez. Milken Enstitüsü Küresel Konferansı’nda konuşan Abrams şu ifadeleri kullandı:

“Bir sinema salonu zincirinin filmlerden nefret ettiğine artık ikna oldum. Gidiyorsunuz. Herkes size sinirli. Salon soğuk. Müzik yok. Işıklar film başlayınca kapanıyor. Hiçbir seremoni yok. Koltuklar rahatsız… Projektörün önünde her zaman bir şeyler oluyor. Öte yandan, o an salondaki çoğu izleyicinin evinde, perdede gördüğünden daha iyi bir görüntüye sahip bir televizyon var.”

Evde oturmak daha çekici

Abrams, yakında izleyiciler sinemaya gitmek yerine evde film izlemeyi tercih ederse buna şaşırılmaması gerektiğini söylüyor. Bu şekilde, bir süredir devam eden alevli bir tartışmaya da parmak basan Abrams, vizyon filmlerinin özel bir ücret karşılığında evde de izlenebileceği düşüncesini savunuyor.

[alert type=white ]”Artık her evde bir sinema olacak ve bilet almaya lüzum kalmayacak.“[/alert]

“Olayın ekonomik gerçeklerinin ben de farkındayım. Zor bir durum. Ancak aynı zamanda, insanların ayırdığı vaktin hakkını vermezseniz, insanlara böyle bir deneyim sunmak için salonlara da davet etmemeniz gerekir.” diyen Abrams sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlar filmleri izlemek istiyor ancak her zaman sinemaya gidemeyebiliyorlar. Filmlerin özel bir ücretle evde izlenebilir hale gelmesi artık kaçınılmaz bir durum gibi görünüyor.”

Ünlü yapımcı, evde sinema deneyimi sunmayı amaçlayan Screening Room adlı girişimden de övgüyle söz etti.

Yeni teknolojiler, gerçekçi deneyimler

Etkinlikte söz alan aktör Jon Favreau da yeni sinema deneyimi hakkında konuştu. Aslan Kral filminin sanal gerçeklik versiyonu için çalışmalarda yer alan Favreau, gelişmiş teknoloji ile daha derin insan bağlantıları kurulabildiğine dikkat çekti.

“Aslında çok oyunculu bir oyun yapıyoruz.” diyen Favreau “İnsanlardan oluşan ekibim de sanal Aslan Kral setinde benim yanımda. Kameraları analog bir şekilde yerleştiriyoruz ve hareket ettiriyoruz.” dedi.

Abrams, Star Wars: The Force Awakens’ta kullanılan ‘previs‘ teknolojisinin zorluklarından ve gerçekçi görseller elde edebilmek için yaptıkları çalışmalardan da bahsetti.

Kaynak: Variety

 

Lost ve Star Wars: Force Awakens gibi eserlerin yapımcısı J.J. Abrams şüphesiz ki sinemayı çok seviyor ancak sinema salonları konusunda aynı fikirde olduğu söylenemez. Milken Enstitüsü Küresel Konferansı'nda konuşan Abrams şu ifadeleri kullandı: "Bir sinema salonu zincirinin filmlerden nefret ettiğine artık ikna oldum. Gidiyorsunuz. Herkes size sinirli. Salon soğuk. Müzik yok. Işıklar film başlayınca kapanıyor. Hiçbir seremoni yok. Koltuklar rahatsız... Projektörün önünde her zaman bir şeyler oluyor. Öte yandan, o an salondaki çoğu izleyicinin evinde, perdede gördüğünden daha iyi bir görüntüye sahip bir televizyon var. Yakında insanlar film izlemek için sinemaya gitmekten vazgeçerse şaşırmayın."

1 Yorum

  • sinemayı eve taşımak yerine sinema deneyimini geliştirmek daha iyi bir çözüm gibi geliyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği