Apple yeni video içerik hizmetini tanıttı

Apple'ın uzun süredir beklenen video içerik platformu Apple TV Plus dün akşam büyük bir sahne etkinliği ile tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple dün akşam Apple TV Plus adını verdiği, orijinal televizyon programları, diziler ve filmler yayınlayacağı yeni platformu tanıttı. Apple platformda ‘en yüksek kaliteli hikaye anlatımı’ olacağını söylüyor. 100 ülkede kullanıma sunulacak bu platformda Apple’a özel içerikler sonbaharda yayınlanmaya başlayacak.

Reklamsız ve talep üzerine yayın modeli izleyen platformda içerikleri internet üzerinden oynatmak ya da cihazınıza indirmek mümkün olacak. Apple TV Plus’ın kullanım ücreti de sonbaharda açıklanacak.

Apple hizmet şirketi olarak anılmak istiyor

Bu platform Apple’ın Netflix, Amazon Prime Video ve Hulu gibi video platformlarına yanıtı olacak. Bu platformlar halihazırda milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Apple’ın bu pastadan pay kapması için kendisini öne çıkaran özelliklere ihtiyacı var. Yeni servis Apple’ın büyümekte olan hizmet departmanını geliştirebilir. Zaten dün akşamki etkinlikte Apple kendisini iPhone da üreten bir hizmet şirketi gibi konumlandırdı. Apple’ın yeni tabletlerini ve kulaklıklarını geçtiğimiz hafta sessiz sedasız duyurması da yine aynı amaca hizmet ediyor.

Apple 2017 yılında Sony Pictures Television’dan Jamie Erlicht ve Zack Van Amburg’u video programlarını kontrol etmeleri için işe almıştı. Bu ikili Breaking Bad, The Crown ve Rescue Me gibi dizilerin hazırlanmasında rol almıştı. Apple geçtiğimiz yıl sık sık yeni yaptığı anlaşmaları açıkladı. Bunlardan en çok dikkat çekeni ABD’nin televizyon efsanelerinden Opraf Winfrey oldu. Ayrıca Lost ve Fringe gibi dizilerin yönetmeni J.J. Abrams ve sinema yıldızı Reese Witherspoon da Apple’ın kurduğu kadroda yer alıyor. Apple başlangıçta orijinal içerikler için 1 milyar Dolar bütçe ayırmıştı ancak şu anda o bütçenin çok üstünde harcama yapıldığı söyleniyor. Platformda 30 civarında yeni televizyon içeriği ve birkaç adet film olacağı belirtildi.

Sahne yıldızlar geçidi gibiydi

Apple’ın anlaştığı büyük isimlerden Steven Spielberg, Amazing Stories adlı dizisini etkinlikte tanıttı. Jennifer Aniston, Reese Witherspoon ve Steve Carell ise sahnede yeni programları The Morning Show’u tanıttı. Bu program da iş yerinde kadınlar ve erkekler arasındaki ilişkilere odaklanacak. Jason Momoa ve Alfre Woodard da insanların görme yetisini kaybettiği bir geleceği anlatan See adlı bilim kurgu dizisini tanıttı.

ABD’deki göçmenlerin hayatını anlaran Little America adlı dizi de Kumail Nanjiani tarafından tanıtıldı. Sara Bareilles ve J.J. Abrams ise sahneye romantik komedi Little Voice’u tanıtmak için çıktı. Bir assolist gibi sahneye en son çıkan Oprah Winfrey de Apple ile iki adet belgesel çekeceğini açıkladı.

TV Channels içerik eksikliğini kapatacak

Apple TV Plus, Apple TV Channels ile birlikte açıklandı. TV Channels servisi, kullanıcıların diğer spor, dizi, film kanallarına aboneliklerini aynı uygulama üzerinden izlemelerini sağlayacak. Apple bu şekilde servisindeki orijinal içerik eksikliğini kapatmak istiyor. Uygulamalar Mayıs ayında kullanıma sunulacak. Ancak Apple’ın orijinal içerikleri sonbaharda gelecek.

Tüm bu açıklamalar Apple yatırımcılarını pek tatmin etmedi. Özellikle servisin kullanım ücretinin açıklanmaması geleceğe dair belirsizlik oluşmasına sebep oldu. Apple hisseleri açıklamanın ardından yüzde 1,2 oranında düştü.

YouTube yarıştan çekildi

Bu gelişmelere ek olarak, Apple’ın açıklamasıyla birebir ilişkili olmasa da benzer bir çaba içinde olan YouTube, orijinal dizi/film konusunda havlu attığını açıkladı. YouTube daha çok ücretsiz ve reklam destekli içeriğe odaklanmaya karar verdi. Platform müzik ve oyun içeriklerindeki başarılı performansını geliştirmek için uğraşacak. YouTube için üretilen Origins ve Overthinking with Kat & June gibi içeriklerin de durdurulduğu açıklandı. Bu içerikler kendilerine yeni platform bulmak zorunda kalacak.

Kaynak: CNET, Reuters, Bloomberg

Apple dün akşam Apple TV Plus adını verdiği, orijinal televizyon programları, diziler ve filmler yayınlayacağı yeni platformu tanıttı. Apple platformda 'en yüksek kaliteli hikaye anlatımı' olacağını söylüyor. 100 ülkede kullanıma sunulacak bu platformda Apple'a özel içerikler sonbaharda yayınlanmaya başlayacak.Reklamsız ve talep üzerine yayın modeli izleyen platformda içerikleri internet üzerinden oynatmak ya da cihazınıza indirmek mümkün olacak. Apple TV Plus'ın kullanım ücreti de sonbaharda açıklanacak. Platformda Oprah Winfrey, Jenifer Aniston, Steve Carell gibi televizyon yıldızlarının yanı sıra Steven Spielberg ve J.J. Abrams gibi başarılı yönetmenlerin de içerikleri yer alacak. Ancak dün akşamki etkinlik yatırımcıları tatmin etmemiş olacak ki etkinliğin ardından Apple'ın hisselerinde yüzde 1,2 düşüş görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği